Kent County Championships      Saturday 23rd  March 2002

Session 12 at Tunbridge Wells                   Start 18.00

 

EVENT 202 GIRLS 14-18yrs 400m IND. MEDLEY HDW

 

EQT:  14yrs-5.50.00  15yrs-5.48.00  16yrs-5.45.00  17/18yrs-5.45.00

EBP:  14yrs-5.08.07 Cassandra Smith RTWS 1997

           15yrs-5.03.64 Joanne Mullins OOJS 1998

           16yrs-5.09.75 Clare Stevens RTWS 2000

           17/18yrs-5.08.42 Clare Stevens RTWS 2001

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Courtney Carter

(88)

BEKS

5:37.76

575*

2.

Georgina Redman

(88)

OOJS

5:37.86

575*

****** Event qualifying/standard time 05:50.00 ******

3.

Jade Eagland

(88)

DSDS

5:58.59

482*

 

Victoria Bates

(88)

DLCS

DIS T   3L.

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

5:33.17

598*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katie Bowman

(86)

OOJS

5:08.21

739*    EBP

2.

Emily Bone

(86)

RTWS

5:30.01

614*

3.

Helen Pinkess

(86)

DSDS

5:33.85

595*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katie Whitnall

(85)

DLCS

5:11.76

717*

2.

Katherine Smith

(85)

CANS

5:23.58

649*

3.

Sophie Mitchison

(85)

DLCS

5:25.90

636*

4.

Faye Gardiner

(85)

HNBS

5:38.19

573*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 203 BOYS 15-18yrs 50m BUTTERFLY

 

EQT:  15yrs-33.00  16yrs-33.00  17/18yrs-32.00

EBP:  15yrs-29.62 Christopher Scott BEXS 2001

           16yrs-29.12 Ting Siu Ip BEKS 2001

           17/18yrs-27.49 Jonathan Bone RTWS 2001

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lewis Owens

(87)

CANS

28.05

620*    EBP

2.

Richard Coley

(87)

CANS

28.69

582*

3.

Darren Rye

(87)

DSDS

29.59

533*

4.

Harry Clarke

(87)

RTWS  

29.87

518*

5.

Christopher Smith

(87)

CANS

30.88

469*

6.

Christopher Boobier

(87)

MAIS

30.98

464*

7.

Owen Woodland

(87)

BEXS

31.07

460*

8.

Stephen Buss

(87)

OOJS

31.11

458*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 212 FINAL OF EVENT 203 BOYS 15 YEARS 50 Metres BUTTERFLY 

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Richard Coley

(87)

CANS

27.52

654*     EBP

2.

Lewis Owens

(87)

CANS

27.58

650*

3.

Harry Clarke

(87)

RTWS  

29.45

540*

4.

Darren Rye

(87)

DSDS

29.65

529*

5.

Christopher Smith

(87)

CANS

30.63

480*

6.

Christopher Boobier

(87)

MAIS

31.23

453*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joshua McEvoy

(86)

BEKS

28.73

580*    EBP

2.

Christopher Scott

(86)

BEXS

29.37

544*

3.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

29.78

523*

4.

Chris Elsey

(86)

BLAS

30.06

508*

5.

Richard James

(86)

BEXS

30.07

508*

6.

Gareth Evans

(86)

DSDS

30.31

496*

7.

Jamie Lovett

(86)

THVS

30.51

486*

7.

Mark Simmons

(86)

DLCS

30.51

486*

9.

Nicholas Mewse

(86)

GRMS  

30.52

486*

10.

Michael Evans

(86)

DSDS

30.72

476*

11.

Daniel Hadden

(86)

MARS  

31.05

461*

12.

Michael Whittle

(86)

DSDS

31.17

455*

13.

Thomas Joyce

(86)

SAXS

31.57

438*

14.

Alexander Spooner

(86)

OOJS

32.47

400*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 213 FINAL OF EVENT 203 BOYS 16 YEARS 50 Metres BUTTERFLY 

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joshua McEvoy

(86)

BEKS

28.18

612*    EBP

2.

Christopher Scott

(86)

BEXS

28.55

590*

3.

Chris Elsey

(86)

BLAS

29.82

521*

4.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

30.18

502*

5.

Richard James

(86)

BEXS

30.39

492*

6.

Gareth Evans

(86)

DSDS

30.59

482*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ryan Carver

(85)

BEXS

27.86

632*

2.

Darren Chappell

(84)

BEXS

27.91

629*

3.

Tom Allen

(84)

GRMS  

28.16

614*

4.

Craig Simmons

(85)

DLCS

28.29

606*

5.

Luke Smith

(85)

CORS  

28.57

589*

6.

Adam Patterson

(85)

DLCS

29.00

565*

7.

Martin Wakeland

(85)

SAXS

29.23

552*

8.

Daniel Middleton

(84)

DSDS

29.26

550*

9.

Mark White

(84)

CORS  

29.29

549*

10.

Carl McGregor

(85)

HNBS

29.44

541*

11.

Matthew Foord

(85)

BEXS

30.10

506*

12.

Andrew Chalmers

(85)

DSDS

30.33

495*

13.

Kyle Price

(85)

BEKS

31.45

443*

****** Event qualifying/standard time 00:32.00 ******

 

Andrew Bailey

(85)

BEXS

 

DIS ST

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 214 FINAL OF EVENT 203 BOYS 17/18 YEARS 50m.BUTTERFLY    

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Darren Chappell

(84)

BEXS

27.56

651*

2.

Tom Allen

(84)

GRMS  

27.67

644*

3.

Ryan Carver

(85)

BEXS

28.05

620*

4.

Craig Simmons

(85)

DLCS

28.07

619*

5.

Luke Smith

(85)

CORS  

28.76

578*

6.

Adam Patterson

(85)

DLCS

29.40

543*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 204 GIRLS 10-13yrs 200m BREASTROKE HDW

 

EQT:  10yrs-3.50.00  11yrs-3.35.00  12yrs-3.23.00  13yrs-3.15.00

EBP:  10yrs-3.21.55 Jenny Cusselle BEXS 2001

           11yrs-3.08.76 Daisy martin BLAS 2001

           12yrs-3.01.09 Rachel Gatford BEKS 2001

           13yrs-2.52.97 Katy Howes BEXS 2000

 

 

 

10 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ivana Hutton

(92)

BEKS

3:25.33

422

2.

Helen Robinson

(92)

HNBS

3:34.93

361

3.

Katherine Walton

(92)

BEKS

3:37.62

345

4.

Nicole Cheetham

(92)

BEKS

3:49.35

286

 

 

 

 

11 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jenny Cusselle

(91)

BEXS

3:00.18

625    EBP

2.

Lucy Shilling

(91)

CANS

3:03.70

590

3.

Ellen Gandy

(91)

BEKS

3:09.16

541

4.

Bryonnie Newing

(91)

BEKS

3:21.51

442

5.

Beth Hawkins

(91)

BLAS

3:24.36

422

6.

Louise Kelly

(91)

BEKS

3:26.98

405

7.

Lucinda Steer

(91)

BEKS

3:29.48

389

 

 

 

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jodie Cousins

(90)

BEXS

3:07.71

542

2.

Rebecca Hill

(90)

CANS

3:09.53

526

3.

Clair Robinson

(90)

HNBS

3:13.59

493

4.

Victoria MacPherson

(90)

BEKS

3:15.85

475

5.

Jessica Swaden

(90)

BLAS

3:17.57

462

6.

Jasmine Ziaian

(90)

BEKS

3:19.18

450

 

 

 

 

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachael Gatford

(89)

BEKS

2:54.83

659

2.

Cassie Donovan

(89)

BEKS

3:01.65

589

3.

Mia Clements

(89)

DSDS

3:02.49

581

4.

Abigail Sturgeon

(89)

HNBS

3:08.51

528

5.

Emma Rukin

(89)

RTWS

3:13.52

486

****** Event qualifying/standard time 03:15.00 ******

6.

Ellie Dummer

(89)

BEXS

3:17.04

459

 

 

 

 

 

EVENT 205 LADIES OPEN/JNR 4x1L IND. MEDLEY

 

EQT:  Junior-1.15.00  Open-1.14.00

EBP:  Junior-1.11.57 Kerry Pinington RTWS 2001

           Open-1.07.91 Clare Stevens RTWS 2001

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:07.81

748*    EBP

2.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:09.96

689*

3.

Alexandra Douglas

(85)

BLAS

1:10.52

674*

4.

Coralie Seary

(82)

SAXS

1:10.88

665*

5.

Sarah Clark

(82)

BEKS

1:11.78

642*

6.

NIcola Brand

(85)

BEXS

1:11.90

639*

7.

Katie Bowman

(86)

OOJS

1:12.11

634*

8.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

1:12.19

632*

9.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

1:12.47

626*

10.

Nyssa Coltham

(84)

CORS

1:12.52

624*

11.

Joanne Scott

(83)

DSDS

1:13.03

612*

12.

Sarah Bedford

(85)

BEKS

1:13.12

610*

****** Event qualifying/standard time 01:14.00 ******

13.

Katherine Smith

(85)

CANS

1:14.10

588*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:09.96

689*      EBP

2.

Katie Bowman

(86)

OOJS

1:12.11

634*

3.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

1:12.19

632*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 211 FINAL OF EVENT 205 LADIES OPEN/JNR 4x1 IND. MEDLEY   

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:06.68

781*       EBP

2.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:10.11

685*

3.

Alexandra Douglas

(85)

BLAS

1:10.37

678*

4.

Coralie Seary

(82)

SAXS

1:10.68

670*

5.

Sarah Clark

(82)

BEKS

1:12.59

623*

6.

NIcola Brand

(85)

BEXS

1:12.97

614*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 206 MENS OPEN/JNR 200m BUTTERFLY HDW

 

EQT:  Junior-2.30.00  Open-2.25.00

EBP:  Junior-2.10.80 Mark Lewis SAXS 1999

           Open-2.05.19 Mark Lewis SAXS 2001

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

No swimmers

 

 

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Darren Chappell

(84)

BEXS

2:11.92

686*

2.

Paul Hancock

(79)

HYTS

2:14.28

654*

3.

Kevin Arundell

(78)

GRMS

2:17.90

608*

****** Event qualifying/standard time 02:25.00 ******

4.

Craig Simmons

(85)

DLCS

2:25.99

516*

5.

Carl McGregor

(85)

HNBS

2:28.87

486*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

EVENT 207 BOYS 10-14yrs 200m BACKSTROKE HDW

 

EQT:  10yrs-3.15.00  11yrs-3.05.00  12yrs-2.55.00  13yrs-2.52.00  14yrs-2.46.00

EBP:  10yrs-3.04.41 Luke Smith THVS 2001

            11yrs-2.55.39 Jack Legon BEXS 2001

            12yrs-2.47.62 Charles Crayford CANS 2001

            13yrs-2.22.84 Lewis Owens THVS 2000

            14yrs-2.18.52 Lewis Owens THVS 2001

 

10 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Aleksander Krunic

(92)

CANS

2:45.94

403      EBP

2.

Gary Power

(92)

CANS

3:05.81

269

 

 

 

11 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Luke Smith

(91)

CANS

2:51.69

350       EBP

2.

Karl Botha

(91)

ASHS

2:55.76

322

3.

Conor Rourke

(91)

HNBS

2:55.99

321

4.

Alex Dickinson

(91)

THVS

2:56.45

317

5.

Bradley Moorhouse

(91)

BLAS

2:57.73

309

             

 

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Matthew Slade

(90)

BLAS

2:45.63

379        EBP

2.

Jack Legon

(90)

BEXS

2:48.35

359

3.

Nick Devine

(90)

HNBS

2:50.12

346

****** Event qualifying/standard time 02:55.00 ******

 

Josha Lawless

(90)

BEXS

DIS T   1L.

 

 

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Sam Hunt

(89)

BEKS

2:34.30

469

2.

Kristian Glenny

(89)

SAXS

2:39.07

426

3.

Robert Shaw

(89)

BEKS

2:42.68

395

4.

Alastair Walker

(89)

DLCS

2:42.89

394

5.

Clive Bates

(89)

ASHS

2:44.22

383

 

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

James Clarke

(88)

CANS

2:16.82

669        EBP

2.

Robert Saunders

(88)

BEXS

2:25.67

559

3.

Stuart Robinson

(88)

BEKS

2:26.28

551

4.

Chris Terry

(88)

HNBS 

2:31.24

499

5.

Matthew Hinton

(88)

RTWS

2:34.77

464

6.

Tony Evans

(88)

GRMS

2:35.16

460

7.

Alexander Augustine

(88)

BEXS

2:36.07

452

8.

Simon Facer

(88)

ERIS

2:37.00

444

9.

Daniel Jacobs

(88)

HNBS

2:39.80

418

****** Event qualifying/standard time 02:46.00 ******

10.

Philip Kent

(88)

OOJS

2:46.65

364

11.

Liam Stewart

(88)

BEXS

2:49.64

342

 

 

 

 

 

EVENT 208 GIRLS 12-13yrs 100m BUTTERFLY HDW

 

EQT:  12yrs-1.28.00  13yrs-1.22.00

EBP:  12yrs-1.15.35 Jade Barclay BEXS 2001

           13yrs-1.11.17 Eleanor Bailey BEKS 1999

 

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Daisy Martin

(90)

BLAS

1:11.76

656      EBP

2.

Rhianne Anderson

(90)

CANS

1:16.37

546

3.

Kelsey McCue

(90)

BEXS

1:17.14

530

4.

Chole Ross

(90)

BEXS

1:17.79

516

5.

Fay Donovan

(90)

BEKS

1:20.47

464

6.

Siusi Power

(90)

CANS

1:23.16

417

7.

Clair Robinson

(90)

HNBS

1:23.47

411

8.

Emily Ruffle

(90)

CANS

1:23.58

410

9.

Jeni Jackson

(90)

BEKS

1:23.61

409

10.

Sophie Wilkinson

(90)

RTWS

1:24.21

400

 

 

 

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jade Barclay

(89)

BEXS

1:09.80

720       EBP

2.

Hazel Colbourne

(89)

OOJS

1:13.03

632

3.

Nathalie Cameron

(89)

SAXS

1:17.24

534

4.

Lisa Bryant

(89)

MAIS

1:18.55

507

5.

Katie Wilson

(89)

HNBS

1:20.67

465

6.

Suzanne Haden

(89)

BLAS

1:20.70

465

7.

Charlotte Whitlock

(89)

DSDS

1:21.38

452

****** Event qualifying/standard time 01:22.00 ******

8.

Rachael Gatford

(89)

BEKS

1:23.69

413

             

 

 

 

 

EVENT 209 LADIES OPEN/JNR 50m FREESTYLE

 

EQT:  Junior-29.50  Open-29.00

EBP:  Junior-27.20 Georgina Williams BEKS 1996

 Open-27.08 Marie Atkinson GBMS 1996

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Helen Chan

(85)

OOJS

28.13

707*

2.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

28.38

690*

3.

Sarah Clark

(82)

BEKS

28.47

684*

4.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

28.51

682*

5.

Marie Heselden

(85)

OOJS

28.53

680*

6.

Stephanie Howard

(86)

CANS

28.70

670*

7.

Leanne Hunt

(84)

RTWS  

28.72

668*

8.

Gemma Brunger

(86)

MARS  

28.89

658*

9.

Kerry Pinington

(88)

RTWS  

28.90

657*

10.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS  

29.00

651*

****** Event qualifying/standard time 00:29.00 ******

11.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

29.06

647*

12.

Catherine Bolsover

(85)

RTWS  

29.09

645*

13.

Rachel Houghton

(86)

DSDS

29.26

635*

14.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

30.08

588*

15.

Joanne Scott

(83)

DSDS

30.28

577*

16.

Alex Connell

(87)

DSDS

30.35

573*

17.

Sarah Bedford

(85)

BEKS

30.36

573*

18.

Johanna Riddoch

(83)

GRMS  

30.65

557*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

28.38

690*

2.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

28.51

682*

3.

Stephanie Howard

(86)

CANS

28.70

670*

4.

Gemma Brunger

(86)

MARS  

28.89

658*

5.

Kerry Pinington

(88)

RTWS  

28.90

657*

6.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

29.06

647*

7.

Rachel Houghton

(86)

DSDS

29.26

635*

****** Event qualifying/standard time 00:29.50 ******

8.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

30.08

588*

9.

Alex Connell

(87)

DSDS

30.35

573*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 215 FINAL OF EVENT 209 LADIES OPEN/JNR 50m FREESTYLE

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Sarah Clark

(82)

BEKS

27.88

723*

2.

Helen Chan

(85)

OOJS

28.06

711*

3.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

28.40

689*

4.

Marie Heselden

(85)

OOJS

28.50

682*

5.

Stephanie Howard

(86)

CANS

28.80

663*

6.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

28.84

661*

  Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

EVENT 210 BOYS 15-18yrs 200m IND. MEDLEY HDW

 

EQT:    15yrs-2.39.00      16yrs-2.33.50     17/18yrs-2.30.00

EBP:    15yrs - 2.18.11 Chris Hawes BEKS 1997 

             16yrs - 2.15.95 Mark Lewis SAXS 1999

              17/18yrs - 2.11.61 Gareth Steed DLCS 1999

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lewis Owens

(87)

CANS

2:15.46

677* EBP

2.

Richard Coley

(87)

CANS

2:23.08

582*

3.

Darren Rye

(87)

DSDS

2:26.50

544*

4.

Christopher Smith

(87)

CANS

2:13.73

490*

5.

Lawrence Sym

(87)

SAXS

2:33.66

472*

6.

James Washer

(87)

DSDS

2:34.90

460*

7.

Kareem Dayes

(87)

SAXS  

2:35.38

456*

8.

Stephen Buss

(87)

OOJS  

2:35.89

451*

9.

Harry Clarke

(87)

RTWS

2:36.35

447*

10.

Christopher Boobier

(87)

MAIS  

2:36.89

442*

Swims with * appended to points score have not been age corrected  

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

2:18.20

641*

2.

   Joshua McEvoy

(86)

BEKS

2:19.08

630*

3.

Paul Mannering

(86)

BLAS

2:23.02

583*

4.

Richard James

(86)

BEXS

2:24.28

568*

5.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

2:25.37

556*

6.

Chris Elsey

(86)

BLAS

2:26.06

549*

7.

Jamie Lovett

(86)

THVS  

2:28.52

522*

8.

 Gareth Evans

(86)

DSDS 

2:29.19

516*

9.

Phillip Brown

(86)

ERIS

2:30.18

505*

10.

 Thomas Joyce

(86)

SAXS  

2:32.38

484*

****** Event qualifying/standard time 02:33.50 ******   
11. Alexander Spooner (86) OOJS 2:37.85 434*

Swims with * appended to points score have not been age corrected  

 

 

17 / 18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Darren Chappell 

(84)

BEXS

2:15.64

675*

2.

       Ryan Carver

(85)

BEXS

2:20.23

616*

3.

 Tom Allen

(84)

GRMS

2:22.65

587*

4.

  Adam Patterson

(85)

DLCS

2:22.87

585*

5.

Mark White

(84)

OOJS

2:24.08

571*

 ****** Event qualifying/standard time 02:30.00 ******   

6.

Carl McGregor

(85)

HNBS  

2:30.67

501*

7.

 Kyle Price

(85)

BEKS

2:32.15

486*

 Andrew Hampshire

(84)

MAIS

DIS T   3L.       Phillip Brown

Swims with * appended to points score have not been age corrected