Kent County Championships Saturday 23  February 2002

Session 1 at Black Lion                                    Start 2pm

 

  

EVENT 1 BOYS 15-18yrs 50m BACKSTROKE

 

EQT:   15yrs-36.00                 16yrs-34.00   17/18yrs-34.00

EBP:   15yrs-30.09-Christopher Scott BEXS 2001

            16yrs-30.67-Craig Simmons DLGS 2001

            17/18yrs-28.83-Jonathan Bone RTWS 2001

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

28.75

627 *  EBP

2.

Richard Coley

(87)

CANS

29.66

574*

3.

Harry Clarke

(87)

RTW

30.75

517*

4.

Christopher Boobier

(87)

MAIS

31.10

500*

5.

Richard Hoyle

(87)

ASHS

31.65

474*

6.

Blair Charge

(87)

DLCS

32.57

434*

7.

Mathew Prosser

(87)

DLCS

32.87

421*

8.

Christopher Smith

(87)

CANS

32.88

421*

9.

James Sanger

(87)

COR

33.22

407*

10.

Russell Mumford

(87)

RTW

33.70

389*

11.

Stephen Buss

(87)

OOJS

34.25

369*

12.

Kareem Dayes

(87)

SAXS

34.45

362*

13.

Nathaniel Johnston

(87)

DSDS

35.17

338*

14.

Liam Crennell

(87)

COR

35.95

313*

****** Event qualifying/standard time 00:36.00 ******

 

Adam Shardlow

West   (87)

LARS

DIS T   1L.

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 11 FINAL OF EVENT 1 BOYS 15yrs 50m BACKSTROKE FINAL   

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

28.54

640* EBP

2.

Richard Coley

(87)

CANS

29.64

575*

3.

Christopher Boobier

(87)

MAIS

30.78

516*

4.

Harry Clarke

(87)

RTWS

30.81

514*

5.

Richard Hoyle

(87)

ASHS

31.78

468*

6.

Mathew Prosser

(87)

DLCS

32.57

434*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

29.23

599* EBP

2.

Charles Millen

(86)

RTW

29.78

568*

3.

Paul Mannering

(86)

BLAS

30.59

525*

4.

Chris Elsey

(86)

BLAS

31.13

498*

5.

Mark Simmons

(86)

DLCS

31.22

494*

6.

Phillip Brown

(86)

ERIS

31.39

486*

7.

Adam Terry

(86)

THVS

31.46

483*

8.

Nicholas Mewse

(86)

GRM

32.35

443*

9.

Daniel Wood

(86)

GRM

33.52

396*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 12 FINAL OF EVENT 1 BOYS 16yrs 50 BACKSTROKE FINAL

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

29.45

586*

2.

Charles Millen

(86)

RTWS

30.04

554*

3.

Paul Mannering

(86)

BLAS

30.54

528*

4.

Chris Elsey

(86)

BLAS

31.31

490*

5.

Mark Simmons

(86)

DLCS

31.58

477*

6.

Phillip Brown

(86)

ERIS

31.63

475*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Darren Chappell

(84)

BEXS

29.69

573*

2.

Mark White

(84)

COR

29.82

566*

3.

Ryan Carver

(85)

BEXS

30.05

553*

3.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

30.05

553*

5.

Adam Patterson

(85)

DLCS

30.17

547*

6.

Martin Wakeland

(85)

SAXS

30.55

527*

7.

Matthew Field

(85)

BEKS

30.72

519*

8.

Tom Allen

(84)

GRM

30.73

518*

9.

Luke Smith

(85)

COR

31.24

493*

10.

Christopher Littlejohn

(85)

ASHS

31.55

479*

11.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

31.67

473*

12.

Giles Ekblom

(85)

GRM

32.25

447*

13.

Carl McGregor

(85)

HNBS

33.50

397*

14.

Richard Dryden

(85)

GRM

33.60

393*

15.

Kyle Price

(85)

BEKS

33.82

385*

****** Event qualifying/standard time 00:34.00 ******

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 13 FINAL OF EVENT 1 BOYS 17/18yrs 50 BACKSTROKE FINAL 

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

29.60

578*

2.

Mark White

(84)

CORS

29.73

570*

3.

Darren Chappell

(84)

BEXS

29.81

566*

4.

Ryan Carver

(85)

BEXS

29.87

563*

5.

Adam Patterson

(85)

DLCS

30.23

544*

6.

Martin Wakeland

(85)

SAXS

30.43

533*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 2 LADIES OPEN/JNR 100m BUTTERFLY

 

EQT:  Junior-1.13.00   Open-1.12.00

EBP:  Junior-1.04.19 Freda Ross BEXS 1982

            Open-1.02.92 Freda Ross BEXS 1983

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

50m

1.

Katie Whitnall

(85)

DLCS

1:06.85

694*

31.59

2.

Clare Stevens

(84)

RTW

1:06.95

691*

30.95

3.

Emma Hulls

(74)

OOJS

1:08.69

644*

31.87

4.

Stephanie Howard

(86)

CANS

1:08.77

642*

32.35

5.

Jade Barclay

(89)

BEXS

1:08.91

745

 

6.

Joanne Scott

(83)

DSDS

1:08.98

637*

32.17

7.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:09.25

630*

31.53

8.

Leanne Hunt

(84)

RTW

1:10.34

603*

33.44

9.

Sophie Moore

(86)

CANS

1:10.58

598*

32.78

10.

Sarah Clark

(82)

BEKS

1:11.60

574*

 

****** Event qualifying/standard time 01:12.00 ******

11.

Emily Bone

(86)

RTW

1:12.14

562*

33.19

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

50m

1.

Stephanie Howard

(86)

CANS

1:08.77

642*

32.35

2.

Jade Barclay

(89)

BEXS

1:08.91

745

 

3.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:09.25

630*

31.53

4.

Sophie Moore

(86)

CANS

1:10.58

598*

32.78

5.

Emily Bone

(86)

RTW

1:12.14

562*

33.19

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 10 FINAL OF EVENT 2 LADIES OPEN/JNR 100m BUTTERFLY    

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katie Whitnall

(85)

DLCS

1:06.92

692*

2.

Clare Stevens

(84)

RTWS

1:07.01

689*

3.

Emma Hulls

(74)

OOJS

1:07.09

687*

4.

Stephanie Howard

(86)

CANS

1:09.30

629*

5.

Joanne Scott

(83)

DSDS

1:09.37

627*

6.

Jade Barclay

(89)

BEXS

1:10.17

708

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 3 BOYS 10YRS 4x1 IND.MEDLEY (HDW)

 

EQT:  1.40.00

EBP:  1.27.49-Ricky Outhwaite BEKS 2001

 

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Aleksander Krunic

(92)

CANS

1:21.74

349 EBP

2.

Gary Power

(92)

CANS

1:28.96

256

3.

Joshua Snow

(92)

BEXS

1:30.33

241

4.

Matthew Fitt

(92)

THVS

1:31.19

233

5.

Philip Sesemann

(92)

BEKS

1:33.28

213

6.

Charlie Cotton

(92)

THVS

1:33.41

211

7.

Connor Newlyn-Byer

(92)

DLCS

1:33.67

209

8.

George Dickens

(92)

BEKS

1:34.62

201

9.

Guy Hewett

(92)

CANS

1:35.11

196

10.

Patrick Burden

(92)

BEKS

1:36.22

187

****** Event qualifying/standard time 01:40.00 ******

11.

Bill Evans

(92)

GRM

1:44.33

132

 

Daniel Clarke

(92)

DLCS

DIS S   1L.

 

 

 

 

 

EVENT 4 MENS OPEN/JNR 200m FREESTYLE HDW

 

EQT:  Junior-2.11.00   Open-2.08.00

EBP:  Junior-1.59.26 Ryan Huckle OOJS 1996

           Open-1.51.49 David Dunne BEKS 1979

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lewis Owens

(87)

CANS

1:59.67

699*

2.

Daniel Ritchie

(87)

THVS

2:03.08

648*

3.

Christopher Scott

(86)

BEXS

2:05.75

610*

4.

Mark Simmons

(86)

DLCS

2:09.39

563*

****** Event qualifying/standard time 02:11.00 ******

5.

Blair Charge

(87)

DLCS

2:16.26

483*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

David Bennett

(81)

BEKS

1:53.85

795*

2.

Craig Simmons

(85)

DLCS

1:55.96

759*

3.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

1:57.60

732*

4.

Darren Chappell

(84)

BEXS

1:58.09

724*

5.

Tom Harnett

(82)

BEKS

1:59.52

701*

6.

Lewis Owens

(87)

CANS

1:59.67

699*

7.

Robert Spurr

(81)

BEKS

2:01.28

674*

8.

Paul Hancock

(79)

HYTS

2:01.80

666*

9.

Daniel Ritchie

(87)

THVS

2:03.08

648*

10.

Adam Memmott

(82)

COR

2:03.85

637*

11.

Chris Hawes

(82)

BEKS

2:03.98

635*

12.

Adam Patterson

(85)

DLCS

2:04.92

622*

13.

Tom Allen

(84)

GRMS

2:05.08

620*

14.

David Giles

(85)

RTWS

2:05.35

616*

15.

Michael Morrison

(82)

GRMS

2:05.60

612*

16.

Christopher Scott

(86)

BEXS

2:05.75

610*

****** Event qualifying/standard time 02:08.00 ******

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 5 LADIES OPEN/JNR 100m BREASTROKE

 

EQT:  Junior-1.23.00   Open-1.22.00

EBP:  Junior-1.09.85 Susannah Brownsdon RTWS 1981

           Open-1.08.96 Susannah Brownsdon RTWS 1988

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:14.41

751*

2.

Joanne Mullins

(83)

OOJS

1:15.15

731*

3.

Alexandra Douglas

(85)

BLAS

1:15.85

714*

4.

Charmaine Brown

(85)

OOJS

1:17.06

684*

5.

Katy Howes

(87)

BEXS

1:17.97

663*

6.

NIcola Brand

(85)

BEXS

1:18.43

652*

7.

Georgina Redman

(88)

OOJS

1:18.65

647*

8.

Nicola Feaver

(80)

CANS

1:20.25

612*

9.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

1:21.22

592*

10.

Sarah Bedford

(85)

BEKS

1:21.37

589*

****** Event qualifying/standard time 01:22.00 ******

11.

Anna Jeffery

(86)

DLCS

1:22.45

567*

12.

Emily Bone

(86)

RTWS

1:22.56

565*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katy Howes

(87)

BEXS

1:17.97

663*

2.

Georgina Redman

(88)

OOJS

1:18.65

647*

3.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

1:21.22

592*

4.

Anna Jeffery

(86)

DLCS

1:22.45

567*

5.

Emily Bone

(86)

RTWS

1:22.56

565*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 14 FINAL OF EVENT 5 Ladies OPEN/JNR 100m BREASTSTROKE

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joanne Mullins

(83)

OOJS

1:12.85

792*

2.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:14.25

755*

3.

Alexandra Douglas

(85)

BLAS

1:14.58

746*

4.

Katy Howes

(87)

BEXS

1:17.45

675*

5.

Charmaine Brown

(85)

OOJS

1:18.09

660*

6.

NIcola Brand

(85)

BEXS

1:19.70

624*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

 

EVENT 6 GIRLS 10-13yrs 50m BUTTERFLY HDW

 

EQT:   10yrs-45.00  11yrs-42.00  12yrs-38.00  13yrs-37.10

EBP:  10yrs-37.22 Ellen Gandy BEKS 2001

11yrs-34.73 Daisy Martin BLAS 2001

12yrs-33.47 Mia Clements DSDS 2001

13yrs-32.82 Kerry Pinington RTWS 2001

 

 

10 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Helen Robinson

(92)

HNBS

39.02

368

2.

Aurelie Giffen

(92)

CANS

40.18

332

3.

Ivana Hutton

(92)

BEKS

41.73

289

4.

Rachael Seaman

(92)

CANS

41.74

289

5.

Emma Vinson

(92)

MAR

42.40

273

6.

Paige Dummer

(92)

BEXS

42.50

271

7.

Gina Deave

(92)

BRYS

42.53

270

8.

Amber Partridge

(92)

BEKS

42.69

266

9.

NIcole Cotton

(92)

BEXS

42.76

264

10.

Catherine Lough

(92)

CANS

43.47

249

****** Event qualifying/standard time 00:45.00 ******

11.

Charlotte Kington

(92)

GRMS

46.42

191

 

             

 

11 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Bryonnie Newing

(91)

BEKS

33.46

626 EBP

2.

Ellen Gandy

(91)

BEKS

34.58

567

3.

Lauren Wraight

(91)

DLCS

36.01

500

4.

Jenny Cusselle

(91)

BEXS

37.03

457

5.

Georgina Cooper

(91)

ASHS

37.10

454

6.

Caroline Crayford

(91)

HNBS

37.68

431

7.

Liesje Van Der Velde

(91)

RTWS

38.80

390

8.

Emma Schofield

(91)

BEKS

39.92

354

9.

Beth Hawkins

(91)

BLAS

40.29

342

10.

Laura Porritt

(91)

ERIS

40.34

341

11.

Natasha Hickey

(91)

LARS

41.18

316

12.

Gemma Leggett

(91)

OOJS

41.53

307

13.

Rachel Sloper

(91)

BEKS

41.62

304

****** Event qualifying/standard time 00:42.00 ******

14.

Chloe Hart

(91)

GRMS

42.55

280

 

             

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Daisy Martin

(90)

BLAS

32.09

716 EBP

2.

Rachel Keohane

(90)

BLAS

33.92

610

3.

Chole Ross

(90)

BEXS

35.11

548

4.

Katy Little

(90)

THVS

35.27

541

5.

Kelsey McCue

(90)

BEXS

35.32

539

6.

Siusi Power

(90)

CANS

35.61

525

7.

Rhianne Anderson

(90)

CANS

35.63

524

8.

Amy Ralfe

(90)

CANS

35.99

507

9.

Emily Rose

(90)

BEKS

36.15

501

10.

Jeni Jackson

(90)

BEKS

36.23

497

11.

Clair Robinson

(90)

HNBS

36.47

486

12.

Jessica Swaden

(90)

BLAS

36.92

468

13.

Fay Donovan

(90)

BEKS

37.05

461

14.

Jocelyn Medhurst

(90)

MAIS

37.32

450

15.

Emily Ruffle

(90)

CANS

37.53

443

16.

Victoria MacPherson

(90)

BEKS

37.79

432

****** Event qualifying/standard time 00:38.00 ******

17.

Jade Hare

(90)

BEKS

39.60

368

18.

Amy O'Connor

(90)

THVS

40.33

345

 

           

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jade Barclay

(89)

BEXS

31.85

724 EBP

2.

Lisa Bryant

(89)

MAIS

33.11

648

3.

Mia Clements

(89)

DSDS

33.95

601

4.

Samantha Howard

(89)

BEKS

33.98

599

5.

Annabelle Rowe

(89)

BEKS

34.06

596

6.

Adele Howard

(89)

BEXS

34.09

593

7.

Rachel Washer

(89)

DSDS

34.65

565

8.

Nathalie Cameron

(89)

SAXS

34.66

564

9.

Stacey Gardiner

(89)

BLAS

34.91

552

10.

Jennifer Slater

(89)

LARS

35.53

523

11.

Rachael Gatford

(89)

BEKS

35.80

510

12.

Kelly Bealing

(89)

ERIS

35.85

509

13.

Emma Stanley

(89)

ASHS

36.14

495

14.

Ashlee Vigors

(89)

BLAS

36.15

495

15.

Bethany Webb

(89)

ASHS

36.45

482

16.

Charlotte Whitlock

(89)

DSDS

36.81

466

17.

Megan Veale

(89)

SAXS

37.08

455

 

 

 

 

EVENT 7 BOYS 15-18yrs 200m BREASTROKE HDW

 

EQT:  15yrs-2.55.00  16yrs-2.50.00 17/18yrs-2.45.00

EBP:  15yrs-2.35.47 Adam Knight DLCS 1999

            16yrs-2.34.34 Barry Fennessy SAXS 2000

17/18yrs-2.35.28 Andrew Hampshire MAIS 2001

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kareem Dayes

(87)

SAXS

2:37.94

578*

2.

Darren Rye

(87)

DSDS

2:44.38

515*

3.

Kieron Fenn

(87)

RTWS

2:45.51

504*

4.

Lewis Owens

(87)

CANS

2:46.20

498*

5.

Christopher Smith

(87)

CANS

2:49.64

468*

****** Event qualifying/standard time 02:55.00 ******

6.

Stephen Brown

(87)

HNBS

2:56.19

416*

7.

Tom Caswell

(87)

MAIS

3:01.39

378*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joshua McEvoy

(86)

BEKS

2:29.63

672* EBP

2.

Daniel Hadden

(86)

MARS

2:44.78

511*

3.

Paul Mannering

(86)

BLAS

2:49.95

465*

****** Event qualifying/standard time 02:50.00 ******

4.

Matthew Tapster

(86)

MARS

2:51.30

454*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Andrew Chalmers

(85)

DSDS

2:30.40

662* EBP

****** Event qualifying/standard time 02:45.00 ******

2.

Chris Clark

(85)

OOJS

2:47.82

484*

3.

Ian Runacres

(85)

SEVS

2:49.36

470*

4.

Kyle Price

(85)

BEKS

2:49.96

465*

 

Andrew Hampshire

(84)

MAIS

DIS T      4L.

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 8 GIRLS 14-18yrs 100m FREESTYLE

 

EQT:  14yrs-1.06.95  15yrs-1.07.00  16yrs-1.06.00  17/18yrs-1.05.00

EBP:   14yrs-1.00.23 Cassandra Smith RTWS 1997

            15yrs-59.73 Joanne Mullins OOJS 1998

            16yrs-59.92 Kirsten Bunclark OOJS 1995

            17/18yrs-58.88 Georgina Williams BEKS 1996

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kerry Pinington

(88)

RTWS 1:02.43

665*

 

2.

Lauren Gates

(88)

THVS

1:03.36

639*

3.

Natasha Clark

(88)

CANS

1:03.62

632*

4.

Carissa MacGregor

(88)

BLAS

1:04.15

618*

5.

Georgina Redman

(88)

OOJS

1:04.16

617*

6.

Chloe Allcorn-Austen

(88)

RTWS

1:04.41

611*

7.

Victoria Bates

(88)

DLCS

1:04.76

601*

8.

Louise Hardy

(88)

HNBS

1:04.84

599*

9.

Jemma Slade

(88)

BLAS

1:04.99

595*

10.

Natasha Raggett

(88)

BEKS

1:05.38

585*

11.

Alexandra Kidd

(88)

OOJS

1:05.41

585*

12.

Kirsty Ager

(88)

BEVS

1:06.37

561*

****** Event qualifying/standard time 01:06.95 ******

13.

Emily Alfeo

(88)

MARS

1:07.21

541*

14.

Natalie Shilling

(88)

CANS

1:07.47

535*

15.

Georgia King

(88)

BEXS

1:09.02

500*

16.

Charlotte McMahon

(88)

BEKS

1:10.77

463*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 16 FINAL OF EVENT 8 GIRLS 14 YEARS 100m FREESTYLE FINAL

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

1:01.07

706*

2.

Lauren Gates

(88)

THVS

1:03.49

635*

3.

Carissa MacGregor

(88)

BLAS

1:04.29

614*

4.

Natasha Clark

(88)

CANS

1:04.35

612*

5.

Georgina Redman

(88)

OOJS

1:05.02

595*

6.

Chloe Allcorn-Austen

(88)

RTWS

1:05.76

576*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

1:02.45

665*

2.

Alayna Shay

(87)

BEKS

1:04.80

600*

3.

Emma Allington

(87)

RTWS

1:04.96

596*

4.

Katie Ogden

(87)

GRAS

1:05.47

583*

5.

Kim Fuller

(87)

MAIS

1:05.53

582*

6.

Katy Howes

(87)

BEXS

1:05.85

574*

7.

Chloe Hoy

(87)

OOJS

1:06.20

565*

8.

Alex Connell

(87)

DSDS

1:06.43

559*

9.

Hayley Bacon

(87)

BEKS

1:06.51

557*

10.

Katie Reader

(87)

MARS

1:06.57

556*

****** Event qualifying/standard time 01:07.00 ******

11.

Harriet Coleman

(87)

SEVS

1:07.26

539*

12.

Melanie Parris

(87)

HYTS

1:07.29

539*

13.

Charlotte Hayday

(87)

CMSS

1:08.94

502*

14.

Leanne Thompson

(87)

ERIS

1:09.39

492*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 17 FINAL OF EVENT 8 GIRLS 15 YEARS 100m FREESTYLE FINAL

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

1:02.37

667*

2.

Emma Allington

(87)

RTWS

1:03.57

633*

3.

Alayna Shay

(87)

BEKS

1:04.07

620*

4.

Kim Fuller

(87)

MAIS

1:05.31

587*

5.

Katie Ogden

(87)

GRAS

1:06.23

564*

6.

Katy Howes

(87)

BEXS

1:08.02

522*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

1:01.07

706*

2.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:01.53

692*

3.

Jenny Armstrong

(86)

DSDS

1:02.03

677*

4.

Stephanie Howard

(86)

CANS

1:02.45

665*

5.

Rachel Houghton

(86)

DSDS

1:02.89

652*

6.

Gemma Brunger

(86)

MARS

1:03.27

642*

7.

Holly Cross

(86)

BEKS

1:03.41

638*

8.

Sophie Moore

(86)

CANS

1:04.43

610*

9.

Francesca Curry

(86)

RTWS

1:05.58

580*

10.

Kathryn Liston

(86)

HYTS

1:05.83

574*

****** Event qualifying/standard time 01:06.00 ******

11.

Shelley Carver

(86)

ERIS

1:06.24

564*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 18 FINAL OF EVENT 8 GIRLS 16 YEARS 100m FREESTYLE FINAL

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Stephanie Howard

(86)

CANS

1:00.55

722*

2.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:00.74

716*

3.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

1:00.86

712*

4.

Jenny Armstrong

(86)

DSDS

1:01.55

691*

5.

Rachel Houghton

(86)

DSDS

1:03.25

642*

6.

Gemma Brunger

(86)

MARS

1:04.45

610*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

1:00.82

714*

2.

Clare Stevens

(84)

RTWS

1:00.89

711*

3.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS

1:02.81

655*

4.

Helen Chan

(85)

OOJS

1:02.97

650*

5.

Victoria Rickwood

(84)

DSDS

1:03.91

624*

6.

Catherine Bolsover

(85)

RTWS

1:03.96

623*

7.

Pippa Clarke

(85)

BLAS

1:04.10

619*

8.

Sophie Mitchison

(85)

DLCS

1:04.13

618*

9.

Sarah Bedford

(85)

BEKS

1:04.38

611*

10.

Katherine Smith

(85)

CANS

1:04.54

607*

10.

Rosalyn Dungate

(85)

DSDS

1:04.54

607*

12.

Louisa Bennett

(84)

HNBS

1:04.59

606*

****** Event qualifying/standard time 01:05.00 ******

13.

Tabitha Martin

(85)

BLAS

1:05.06

594*

14.

Charmaine Brown

(85)

OOJS

1:05.88

573*

 

Lynsey Dovey

(85)

BEKS

DIS ST

 

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 19 FINAL OF EVENT 8 GIRLS 17/18yrs 100m FREESTYLE FINAL

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

59.09

769*

2.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

1:00.27

731*

3.

Helen Chan

(85)

OOJS

1:02.11

675*

4.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS

1:03.90

624*

5.

Victoria Rickwood

(84)

DSDS

1:04.19

616*

6.

Catherine Bolsover

(85)

RTWS

1:04.28

614*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

 

 

EVENT 9 MENS OPEN/JNR 100m BREASTSTROKE

 

EQT:  Junior-1.17.00   Open-1.14.00

EBP:  Junior-1.05.86 Antony Hine BEKS 1995

           Open-1.01.83 Duncan Goodhew BEKS 1980

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

David Bennett

(81)

BEKS

1:08.10

695*

2.

Kevin Arundell

(78)

GRMS

1:09.07

669*

3.

Richard Collins

(79)

BEKS

1:09.24

665*

4.

Joshua McEvoy

(86)

BEKS

1:10.02

645*

5.

Tom Harnett

(82)

BEKS

1:10.14

642*

6.

Matt Doyle

(83)

DSDS

1:10.27

638*

7.

Andrew Chalmers

(85)

DSDS

1:10.37

636*

8.