Kent County Championships, Sunday 17th  March 2002

Session 10 at Black Lion                                   Start 6pm

 

 

 

 

EVENT 176 MENS OPEN/JNR 50m FREESTYLE

 

EQT:  Junior-27.00  Open-26.50

EBP:  Junior-24.99 Matthew Cox EMSS 1995

           Open-23.97 Simon Handley RTWS 1992

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jonathan Bone

(83)

RTWS  

24.46

718*

2.

Tom Harnett

(82)

BEKS

24.84

689*

3.

Tom Allen

(84)

GRMS  

25.19

664*

4.

Craig Simmons

(85)

DLCS

25.22

662*

5.

Paul Hancock

(79)

HYTS

25.23

661*

6.

Matthew Spurr

(81)

BEKS

25.30

656*

7.

Andrew Just

(83)

CANS

25.48

643*

8.

Lewis Owens

(87)

CANS

25.51

641*

9.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

25.68

630*

10.

Matt Doyle

(83)

DSDS

25.75

625*

11.

Gareth Steed

(81)

DLCS

25.77

624*

12.

Robert Spurr

(81)

BEKS

25.81

621*

13.

Michael Morrison

(82)

GRMS  

25.87

617*

14.

Mark Hulland

(80)

CORS  

25.98

610*

15.

Adam Patterson

(85)

DLCS

26.37

585*

****** Event qualifying/standard time 00:26.50 ******

16.

James Spicer

(85)

DSDS

26.61

570*

17.

Daniel Middleton

(84)

DSDS

26.64

568*

18.

Mark Simmons

(86)

DLCS

26.73

562*

19.

Adam Memmott

(82)

CORS  

26.90

552*

20.

Richard Coley

(87)

CANS

26.98

547*

21.

Stuart Robinson

(88)

BEKS

27.07

621

22.

Paul Nicholls

(80)

ERIS

27.15

537*

23.

James Oubridge

(77)

SEVS

27.37

525*

24.

Kyle Price

(85)

BEKS

27.89

496*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lewis Owens

(87)

CANS

25.51

641*

2.

Mark Simmons

(86)

DLCS

26.73

562*

3.

Richard Coley

(87)

CANS

26.98

547*

****** Event qualifying/standard time 00:27.00 ******

4.

Stuart Robinson

(88)

BEKS

27.07

621

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 185 FINAL OF EVENT 176 MENS OPEN/JNR 50m FREESTYLE       

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jonathan Bone

(83)

RTWS  

23.94

759*    EBP

2.

Tom Harnett

(82)

BEKS

24.51

714*

3.

Craig Simmons

(85)

DLCS

24.83

690*

4.

Paul Hancock

(79)

HYTS

25.32

655*

5.

Tom Allen

(84)

GRMS  

25.66

631*

6.

Matthew Spurr

(81)

BEKS

25.69

629*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 177 GIRLS 10-13yrs 50m BREASTSTROKE HDW

 

EQT:  10yrs-50.00  11yrs-47.40  12yrs-44.70  13yrs-42.50

EBP:  10yrs-43.07 Jenny Cusselle BEXS 2001

           11yrs-40.25 Victoria MacPherson BEKS 2001

            12yrs-37.49 Mia Clements DSDS 2001

            13yrs-37.22 Georgina Redman RTWS 2001

 

 

10 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ivana Hutton

(92)

BEKS

43.20

441

2.

Nadina Cameron

(92)

SAXS

45.70

366

3.

Helen Barker

(92)

LARS

48.16

304

4.

Nicole Cheetham

(92)

BEKS

48.22

303

5.

Helen Robinson

(92)

HNBS

48.53

297

6.

Holly Campbell

(92)

HYTS

48.83

290

7.

Shakira Platts

(92)

HYTS

49.13

283

7.

Amber Ziaian

(92)

BEKS

49.13

283

9.

Katherine Walton

(92)

BEKS

49.14

283

10.

Gina Deave

(92)

BRYS

49.33

279

11.

Catherine Lough

(92)

CANS

49.37

278

 

 

 

11 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jenny Cusselle

(91)

BEXS

38.85

619     EBP

2.

Lucy Shilling

(91)

CANS

39.52

589

3.

Bryonnie Newing

(91)

BEKS

41.38

512

4.

Joanna Burridge

(91)

HYTS

42.21

482

5.

Ellen Gandy

(91)

BEKS

42.33

477

6.

Lauren Wraight

(91)

DLCS

42.45

473

7.

Amy Craig

(91)

GRAS

43.15

449

8.

Gemma Leggett

(91)

OOJS

44.10

418

9.

Liesje Van Der Velde

(91)

RTWS  

44.13

417

10.

Beth Hawkins

(91)

BLAS

44.43

408

11.

Rosalie Gardner

(91)

BEXS

44.67

400

12.

Louise Kelly

(91)

BEKS

44.88

394

13.

P Peckham-Cooper

(91)

RTWS  

45.18

385

14.

Caroline Crayford

(91)

HNBS

46.15

358

15.

Lucinda Steer

(91)

BEKS

46.55

348

16.

Grace Fright

(91)

THVS

46.71

343

17.

Kiera Hannigan

(91)

HNBS

47.39

326

 

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jessica Swaden

(90)

BLAS

39.89

566

2.

Daisy Martin

(90)

BLAS

40.03

561

3.

Leigh-Anne Cook

(90)

BLAS

40.60

537

4.

Victoria MacPherson

(90)

BEKS

40.95

524

5.

Rebecca Hill

(90)

CANS

41.07

519

6.

Jodie Cousins

(90)

BEXS

41.13

517

7.

Melanie Richardson

(90)

FOLS

41.30

510

8.

Chole Ross

(90)

BEXS

41.49

502

9.

Rachel Long

(90)

FOLS

42.08

481

10.

Emily Rose

(90)

BEKS

42.46

468

11.

Clair Robinson

(90)

HNBS

42.89

453

12.

Francesca Beale

(90)

CANS

42.98

450

13.

Katy Little

(90)

THVS

43.10

445

14.

Jasmine Ziaian

(90)

BEKS

43.14

444

15.

Anna-Louise Barrett

(90)

BRYS

43.50

433

16.

Sharnie Clements

(90)

MARS  

43.59

430

17.

Jeni Jackson

(90)

BEKS

44.27

408

****** Event qualifying/standard time 00:44.70 ******

 

Fay Donovan

(90)

BEKS

DIS ST

 

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachael Gatford

(89)

BEKS

37.02

719    EBP

2.

Mia Clements

(89)

DSDS

37.72

682

3.

Abigail Sturgeon

(89)

HNBS

38.37

649

4.

Cassie Donovan

(89)

BEKS

38.84

627

5.

Alexandra Gardner

(89)

BEKS

40.07

572

6.

Sarah Welburn

(89)

THVS

40.20

566

7.

Nathalie Cameron

(89)

SAXS

40.25

564

8.

Ashleigh Stevenson

(89)

DLCS

40.30

562

9.

Amy Warmington

(89)

MAIS

40.83

540

10.

Jennifer Slater

(89)

LARS

41.17

526

11.

Annabelle Rowe

(89)

BEKS

41.37

518

12.

Ashlee Vigors

(89)

BLAS

41.74

505

13.

Lisa Hepper

(89)

LARS

41.95

496

14.

Suzanne Haden

(89)

BLAS

42.18

488

****** Event qualifying/standard time 00:42.50 ******

15.

Ellie Dummer

(89)

BEXS

42.51

476

16.

Amy Andrew

(89)

LARS

42.80

466

17.

Rosa Geroski

(89)

GRMS  

44.30

416

 

 

 

 

 

EVENT 178 BOYS 11-14yrs 400m FREESTYLE HDW

 

EQT:  11yrs-6.00.00  12yrs-5.30.00  13yrs-5.15.00  14yrs-5.00.00

EBP:  11yrs-5.20.03 Nick Devine HNBS 2001

            12yrs-4.43.38 Lewis Owens THVS 1999

            13yrs-4.35.04 James Clarke CANS 2001

             14yrs-4.24.62 Adam Knight DLCS 1998

 

11 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Luke Smith

(91)

CANS

5:13.77

370     EBP

2.

Daniel Crisp

(91)

HNBS

5:17.67

355

3.

Ricky Outhwaite

(91)

BEKS

5:22.09

339

4.

Karl Botha

(91)

ASHS

5:23.42

334

5.

Conor Rourke

(91)

HNBS

5:26.05

325

6.

Bradley Moorhouse

(91)

BLAS

5:37.79

288

 

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jack Legon

(90)

BEXS

4:57.15

441

2.

Nick Devine

(90)

HNBS

5:02.82

415

3.

Josha Lawless

(90)

BEXS

5:21.41

342

 

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Matthew Shead

(89)

BEXS

4:38.16

549

2.

Clive Bates

(89)

ASHS

4:56.84

451

3.

Robert Shaw

(89)

BEKS

4:57.69

447

4.

James Gibson

(89)

CORS

5:09.24

396

 

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

James Clarke

(88)

CANS

4:13.00

728      EBP

2.

Daniel Jacobs

(88)

HNBS

4:34.21

583

3.

Stuart Robinson

(88)

BEKS

4:39.86

550

4.

Stephen Ratledge

(88)

BLAS

4:45.64

517

5.

Chris Terry

(88)

HNBS

4:48.42

502

6.

James Spear

(88)

MARS

4:50.36

491

7.

Dan Fox

(88)

BLAS

4:53.38

477

 

 

 

 

 

EVENT 179 BOYS 15-18yrs 100m BUTTERFLY

 

EQT:  15yrs-1.13.00  16yrs-1.10.00  17/18yrs-1.08.00

EBP:  15yrs-1.01.68 Mark Lewis SAXS 1998

           16yrs-1.00.50 Mark Lewis SAXS 1999

            17/18yrs-59.17 Mark Lewis SAXS 2000

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Richard Coley

(87)

CANS

1:03.03

591*

2.

Lewis Owens

(87)

CANS

1:04.03

565*

3.

Harry Clarke

(87)

RTWS

1:05.98

518*

4.

Darren Rye

(87)

DSDS

1:06.95

496*

5.

Christopher Smith

(87)

CANS

1:08.77

457*

6.

Stephen Buss

(87)

OOJS

1:08.95

453*

7.

James Washer

(87)

DSDS

1:10.19

429*

8.

Blair Charge

(87)

DLCS

1:10.74

418*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 187 FINAL OF EVENT 179 BOYS 15 YEARS 100 Metres BUTTERFLY

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lewis Owens

(87)

CANS

1:00.39

666*      EBP

2.

Richard Coley

(87)

CANS

1:01.98

620*

3.

Harry Clarke

(87)

RTWS

1:05.57

527*

4.

Darren Rye

(87)

DSDS

1:06.18

513*

5.

Stephen Buss

(87)

OOJS

1:09.18

449*

6.

Christopher Smith

(87)

CANS

1:09.68

439*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

1:03.11

589*

2.

Joshua McEvoy

(86)

BEKS

1:04.35

557*

3.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

1:05.08

539*

4.

Jamie Lovett

(86)

THVS

1:06.20

513*

5.

Chris Elsey

(86)

BLAS

1:06.44

507*

6.

Richard James

(86)

BEXS

1:07.72

479*

7.

Daniel Hadden

(86)

MARS

1:08.08

471*

8.

Mark Simmons

(86)

DLCS

1:08.36

465*

9.

Gareth Evans

(86)

DSDS

1:08.47

463*

10.

Michael Whittle

(86)

DSDS

1:09.09

450*

11.

Alexander Spooner

(86)

OOJS

1:09.36

445*

****** Event qualifying/standard time 01:10.00 ******

12.

Peter Ying Wing Ho

(86)

RTWS

1:14.06

360*

13.

Luke Fuller

(86)

ERIS

1:14.07

360*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 188 FINAL OF EVENT 179 BOYS 16 YEARS 100 Metres BUTTERFLY

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joshua McEvoy

(86)

BEKS

1:02.10

616*

2.

Christopher Scott

(86)

BEXS

1:02.24

612*

3.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

1:03.80

571*

4.

Jamie Lovett

(86)

THVS

1:05.63

526*

5.

Chris Elsey

(86)

BLAS

1:05.73

524*

6.

Richard James

(86)

BEXS

1:08.05

472*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ryan Carver

(85)

BEXS

1:00.99

648*

2.

Tom Allen

(84)

GRMS

1:02.38

609*

3.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

1:03.16

588*

4.

Darren Chappell

(84)

BEXS

1:03.72

573*

5.

Ian Colbourne

(84)

OOJS

1:03.96

567*

6.

Carl McGregor

(85)

HNBS

1:04.61

551*

7.

Ting Siu Ip

(85)

BEKS

1:05.12

538*

8.

Luke Smith

(85)

CORS

1:05.51

529*

9.

Mark White

(84)

CORS

1:06.36

509*

10.

Daniel Middleton

(84)

DSDS

1:07.39

486*

11.

Martin Wakeland

(85)

SAXS

1:07.76

478*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 189 FINAL OF EVENT 179 BOYS 17/18 YEARS 100m.BUTTERFLY   

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Darren Chappell

(84)

BEXS

59.35

697*

2.

Ryan Carver

(85)

BEXS

1:00.97

648*

3.

Tom Allen

(84)

GRMS

1:01.39

636*

4.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

1:01.49

633*

5.

Ian Colbourne

(84)

OOJS

1:03.82

571*

6.

Carl McGregor

(85)

HNBS

1:04.92

543*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 180 GIRLS 14-18yrs 400m FREESTYLE HDW 

 

EQT:  14yrs-5.05.00  15yrs-4.55.00  16yrs-4.55.00  17/18yrs-4.55.00

EBP:  14yrs-4.35.37 Clare Stevens RTWS 1998

           15yrs-4.27.75 Clare Stevens RTWS 1999

            16yrs-4.30.98 Clare Stevens RTWS 2000

            17/18yrs-4.41.03 Leanne Hunt RTWS 2001

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Louise Hardy

(88)

HNBS

4:46.03

662*

2.

Courtney Carter

(88)

BEKS

4:47.86

651*

3.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

4:47.87

651*

4.

Clare Hardy

(88)

HNBS

4:59.48

583*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

4:38.99

708*

****** Event qualifying/standard time 04:55.00 ******

2.

Alayna Shay

(87)

BEKS

4:56.34

601*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Stephanie Howard

(86)

CANS

4:33.64

745*

2.

Jenny Armstrong

(86)

DSDS

4:33.73

744*

3.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

4:42.30

686*

4.

Rachel Houghton

(86)

DSDS

4:45.36

667*

5.

Holly Cross

(86)

BEKS

4:45.92

663*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

4:24.33

814*     EBP

2.

Katie Whitnall

(85)

DLCS

4:25.61

804*

3.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

4:35.42

732*

4.

Sophie Mitchison

(85)

DLCS

4:45.84

663*

5.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS

4:46.31

661*

6.

Faye Gardiner

(85)

HNBS

4:50.83

633*

7.

Kaira Redman

(84)

DLCS

4:54.90

609*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 181 MENS OPEN/JNR 200m BACKSTROKE HDW

 

EQT:  Junior-2.30.00  Open-2.25.00

EBP:  Junior-2.13.38 Tom Harnett BEKS 1998

            Open-2.06.19 Julian Bunclark OOJS 1996

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

2:14.19

648*

2.

Daniel Ritchie

(87)

THVS

2:15.28

634*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Tom Harnett

(82)

BEKS

2:08.24

732*

2.

Christopher Scott

(86)

BEXS

2:14.19

648*

3.

Daniel Ritchie

(87)

THVS

2:15.28

634*

4.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

2:17.27

608*

5.

Adam Patterson

(85)

DLCS

2:20.84

566*

6.

Kevin Arundell

(78)

GRMS

2:22.66

545*

****** Event qualifying/standard time 02:25.00 ******

7.

Adam Memmott

(82)

CORS

2:27.66

492*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 182 BOYS 10-14yrs 50m FREESTYLE HDW

 

EQT:  10yrs-38.00  11yrs-35.65  12yrs-33.00  13yrs-31.00  14yrs-29.50

EBP:  10yrs-33.03 Michael Stanley ASHS 2001

            11yrs-32.26 Jack Legon BEXS 2001

            12yrs-30.02 Charles Crayford CANS 2001

            13yrs-28.05 Daniel Jacobs HNBS 2001

             14yrs-26.62 Richard Coley HYTS 2001

 

 

 

10 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Aleksander Krunic

(92)

CANS

31.01

392     EBP

2.

Gary Power

(92)

CANS

34.07

282

3.

Matthew Fitt

(92)

THVS

34.20

278

4.

Connor Newlyn-Byer

(92)

DLCS

35.20

250

5.

Joshua Snow

(92)

BEXS

35.40

244

6.

Charlie Cotton

(92)

THVS

35.93

231

7.

Philip Sesemann

(92)

BEKS

36.71

212

8.

Joseph Marchant

(92)

BRYS

37.52

195

****** Event qualifying/standard time 00:38.00 ******

9.

Tommy Dunster

(92)

GRMS  

38.57

174

10.

George Dickens

(92)

BEKS

38.61

172

11.

Bill Evans

(92)

GRMS  

39.33

159

12.

Patrick Burden

(92)

BEKS

39.70

154

 

 

 

11 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Karl Botha

(91)

ASHS

31.16

397       EBP

2.

Ricky Outhwaite

(91)

BEKS

31.19

396

3.

Angus Hewett

(91)

CANS

31.48

383

4.

Michael Stanley

(91)

ASHS

32.19

355

5.

Bradley Moorhouse

(91)

BLAS

32.69

337

6.

Joshua Hill

(91)

GRMS

32.74

335

7.

Chris Henry

(91)

GRMS

32.98

327

8.

Conor Rourke

(91)

HNBS

33.07

323

9.

Drew Mannering

(91)

DLCS

33.37

313

10.

Jack Llewellyn-Lloyd

(91)

RTWS  

33.97

294

11.

Jack Borszcz

(91)

BEKS

34.01

292

12.

Lewis Bradley

(91)

DLCS

34.19

287

13.

Thomas Mason

(91)

SEVS

34.27

283

14.

Matthew Davies

(91)

HNBS

34.37

281

15.

Matt Kirkup

(91)

ERIS

34.83

267

****** Event qualifying/standard time 00:35.65 ******

16.

Matthew Gibson

(91)

CORS  

35.77

241

 

 

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Xavier Mohammed

(90)

BRYS

29.76

470    EBP

2.

Mathew Basford

(90)

DLCS

30.20

448

3.

Joe Thorogood

(90)

ERIS

31.37

395

4.

Jack Legon

(90)

BEXS

31.49

390

5.

Michael Khalifa

(90)

CANS

31.78

378

6.

Michael Page

(90)

HNBS

32.62

345

7.

Peter Shannon

(90)

BEKS

32.65

344

8.

Andrew Kinch

(90)

HNBS

32.93

334

****** Event qualifying/standard time 00:33.00 ******

9.

Sam Giffen

(90)

CANS

33.02

330

10.

Jamie Maguire

(90)

BLAS

33.27

322

11.

James Bradley

(90)

DLCS

33.38

319

12.

Keiran Holder

(90)

RTWS  

33.55

313

13.

Warren Carver

(90)

ERIS

33.76

306

14.

Jordan Fright

(90)

THVS

35.07

265

 

 

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clive Bates

(89)

ASHS

28.71

535

2.

Ryan Jiskoot

(89)

RTWS

29.11

512

3.

Matthew Shead

(89)

BEXS

29.12

512

4.

Scott Smith

(89)

BEKS

29.58

488

5.

Dwaine Lewis

(89)

SAXS

29.77

477

6.

Ben Cornick

(89)

HNBS

30.14

458

7.

Andrew Ghagan

(89)

DSDS

30.18

457

8.

Joseph Gandy

(89)

BEKS

30.37

448

9.

Robert Shaw

(89)

BEKS

30.63

435

10.

Nicholas McMonagle

(89)

ERIS

30.99

418

****** Event qualifying/standard time 00:31.00 ******

11.

Sam Hunt

(89)

BEKS

31.39

401

12.

Marcus Rhodes

(89)

BEKS

31.50

396

 

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

James Clarke

(88)

CANS

26.47

662      EBP

2.

Daniel Jacobs

(88)

HNBS

26.68

647

3.

Stuart Robinson

(88)

BEKS

27.07

621

4.

Joshua Maley

(88)

CANS

27.31

605

5.

Matthew Hinton

(88)

RTWS

27.90

568

6.

Tony Evans

(88)

GRMS

27.99

562

7.

James Spear

(88)

MARS

28.17

551

8.

Samuel Pemberton-Hill

(88)

GRMS

28.42

537

9.

Edward Humphrey

(88)

RTWS

28.67

522

10.

Benjamin Politowicz

(88)

BFDS

28.68

522

11.

Jamie Nimmo

(88)

RTWS

28.89

511

12.

Steven Kenny

(88)

OOJS

29.35

486

13.

Alexander Augustine

(88)

BEXS

29.49

479

****** Event qualifying/standard time 00:29.50 ******

14.

Adam Freundlich

(88)

DSDS

29.62

472

15.

Liam Stewart

(88)

BEXS

29.85

460

 

 

 

 

EVENT 183 BOYS 15-18yrs 200m BUTTERFLY HDW

 

EQT:  15yrs-2.45.00  16yrs-2.35.00  17/18yrs-2.30.00

EBP:  15yrs-2.18.38 Mark Lewis SAXS 1998

            16yrs-2.10.80 Mark Lewis SAXS 1999

            17/18yrs-2.05.19 Mark Lewis SAXS 2001

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Darren Rye

(87)

DSDS

2:30.40

472*

2.

Stephen Buss

(87)

OOJS

2:35.79

423*

3.

Christopher Smith

(87)

CANS

2:36.43

417*

****** Event qualifying/standard time 02:45.00 ******

 

Blair Charge

(87)

DLCS

DIS SA  6L.

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joshua McEvoy

(86)

BEKS

2:19.46

589*

2.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

2:22.93

549*

3.

Paul Mannering

(86)

BLAS

2:29.54

480*

4.

Jamie Lovett

(86)

THVS

2:29.64

479*

5.

Michael Evans

(86)

DSDS

2:32.38

453*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Darren Chappell

(84)

BEXS

2:10.41

708*

2.

Carl McGregor

(85)

HNBS

2:23.47

543*