Kent County Championships, Saturday 9th  March 2002

Session 6 at Tunbridge Wells                    Start 6pm

 

 

 

EVENT 91 GIRLS 14-18yrs 200m FREESTYLE HDW

 

EQT:  14yrs-2.25.10  15yrs-2.22.00  16yrs-2.20.00  17/18yrs-2.20.00

EBP:  14yrs-2.11.17 Clare Stevens RTWS 1998

            15yrs-2.06.24 Clare Stevens RTWS 1999

            16yrs-2.05.26 Joanne Mullins OOJS 1999

            17/18yrs-2.08.83 Clare Stevens RTWS 2001

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

2:13.54

700*

2.

Louise Hardy

(88)

HNBS

2:16.92

654*

3.

Victoria Bates

(88)

DLCS

2:17.87

642*

4.

Alexandra Kidd

(88)

OOJS

2:19.19

625*

5.

Lauren Gates

(88)

THVS

2:19.64

620*

6.

Natasha Raggett

(88)

BEKS

2:21.79

594*

7.

Clare Hardy

(88)

HNBS

2:21.91

592*

8.

Courtney Carter

(88)

BEKS

2:21.99

591*

9.

Natalie Shilling

(88)

CANS

2:22.54

585*

****** Event qualifying/standard time 02:25.10 ******

10.

Natasha Clark

(88)

CANS

2:25.30

554*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

2:13.70

697*

2.

Chloe Hoy

(87)

OOJS

2:19.37

623*

3.

Alayna Shay

(87)

BEKS

2:21.57

596*

****** Event qualifying/standard time 02:22.00 ******

4.

Katie Ogden

(87)

GRAS

2:26.07

545*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Stephanie Howard

(86)

CANS

2:10.18

748*

2.

Jenny Armstrong

(86)

DSDS

2:13.45

701*

3.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

2:14.21

690*

4.

Rachel Houghton

(86)

DSDS

2:15.50

673*

5.

Holly Cross

(86)

BEKS

2:16.75

656*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

2:09.36

760*

2.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

2:12.47

715*

3.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS

2:15.92

667*

4.

Faye Gardiner

(85)

HNBS

2:16.85

655*

5.

Sophie Mitchison

(85)

DLCS

2:18.81

630*

6.

Kaira Redman

(84)

DLCS

2:18.82

630*

****** Event qualifying/standard time 02:20.00 ******

7.

Gemma Queen

(85)

OOJS

2:20.85

605*

8.

Victoria Rickwood

(84)

DSDS

2:21.43

598*

9.

Anita Oliver

(85)

OOJS

2:24.28

565*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 92 BOYS 15-18yrs 100m BACKSTROKE

 

EQT:  15yrs-1.13.00  16yrs-1.11.00  17/18yrs-1.10.00

EBP:   15yrs-1.02.10  16yrs-1.00.68  17/18yrs-59.14

 

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Richard Coley

(87)

CANS

1:03.60

587*

2.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

1:04.77

557*

3.

Lewis Owens

(87)

CANS

1:05.37

542*

4.

Blair Charge

(87)

DLCS

1:07.93

484*

5.

Christopher Boobier(87)

MAIS

1:08.57

470*

 

6.

Harry Clarke

(87)

RTWS

1:08.66

468*

7.

Richard Hoyle

(87)

ASHS

1:09.37

454*

8.

Kieron Fenn

(87)

RTWS

1:10.40

433*

9.

Mathew Prosser

(87)

DLCS

1:10.68

428*

10.

Lawrence Sym

(87)

SAXS

1:11.28

417*

11.

Kareem Dayes

(87)

SAXS

1:11.33

416*

12.

Russell Mumford

(87)

RTWS

1:12.69

391*

****** Event qualifying/standard time 01:13.00 ******

13.

James Washer

(87)

DSDS

1:13.21

382*

14.

Adam Shardlow-West(87)

LARS

1:18.51

302*

 

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

EVENT 101 FINAL OF EVENT 92 BOYS 15 YEARS 100Metres BACKSTROKE

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Richard Coley

(87)

CANS

1:01.34

649* EBP

2.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

1:02.13

627*

3.

Lewis Owens

(87)

CANS

1:02.31

622*

4.

Blair Charge

(87)

DLCS

1:08.45

473*

5.

Christopher Boobier

(87)

MAIS

1:08.89

463*

6.

Harry Clarke

(87)

RTWS

1:09.15

458*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

1:01.98

631*

2.

Paul Mannering

(86)

BLAS

1:05.58

537*

3.

Charles Millen

(86)

RTWS

1:05.82

531*

4.

Phillip Brown

(86)

ERIS

1:06.86

507*

5.

Adam Terry

(86)

THVS

1:07.54

492*

6.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

1:07.89

485*

7.

Chris Elsey

(86)

BLAS

1:08.10

480*

8.

Adam Clarke

(86)

DSDS

1:09.15

458*

9.

Thomas Joyce

(86)

SAXS

1:10.89

424*

****** Event qualifying/standard time 01:11.00 ******

10.

Mark Simmons

(86)

DLCS

1:11.45

413*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 102 FINAL OF EVENT 92 BOYS 16 YEARS 100Metres BACKSTROKE

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

1:02.19

625*

2.

Paul Mannering

(86)

BLAS

1:04.54

563*

3.

Charles Millen

(86)

RTWS

1:05.44

541*

4.

Phillip Brown

(86)

ERIS

1:06.29

520*

5.

Damian Edmonds

(86)

OOJS

1:07.72

488*

6.

Adam Terry

(86)

THVS

1:11.67

409*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Mark White

(84)

CORS

1:04.11

574*

2.

Ryan Carver

(85)

BEXS

1:04.23

571*

3.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

1:04.46

565*

4.

Darren Chappell

(84)

BEXS

1:05.19

547*

5.

Adam Patterson

(85)

DLCS

1:05.35

543*

6.

Matthew Field

(85)

BEKS

1:06.13

524*

7.

Martin Wakeland

(85)

SAXS

1:06.76

510*

8.

Luke Smith

(85)

CORS

1:09.14

458*

****** Event qualifying/standard time 01:10.00 ******

9.

Richard Dryden

(85)

GRMS

1:11.49

413*

10.

Kyle Price

(85)

BEKS

1:12.45

395*

11.

Christopher Littlejohn

(85)

ASHS

1:14.30

364*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 103 FINAL OF EVENT 92 BOYS 17/18 YEARS 100m.BACKSTROKE  

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ryan Carver

(85)

BEXS

1:02.97

604*

2.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

1:03.00

603*

3.

Mark White

(84)

CORS

1:04.56

562*

4.

Adam Patterson

(85)

DLCS

1:04.83

555*

5.

Darren Chappell

(84)

BEXS

1:05.31

544*

6.

Matthew Field

(85)

BEKS

1:06.68

511*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

EVENT 93 LADIES OPEN/JNR 100m FREESTYLE

 

EQT:  Junior-1.03.00  Open-1.03.00

EBP:  Junior-58.49 Joanne Mullins OOJS 1998

      Open-57.41 Joanne Mullins OOJS 2001

 

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

1:00.07

737*

2.

Joanne Mullins

(83)

OOJS

1:00.43

726*

3.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

1:00.75

716*

4.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:00.78

715*

5.

Sarah Clark

(82)

BEKS

1:01.00

708*

6.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

1:01.06

706*

7.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:01.38

696*

8.

Stephanie Howard

(86)

CANS

1:01.47

694*

9.

Helen Chan

(85)

OOJS

1:01.91

681*

10.

Coralie Seary

(82)

SAXS

1:02.01

678*

11.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

1:02.27

670*

****** Event qualifying/standard time 01:03.00 ******

12.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS

1:03.82

626*

13.

Sarah Bedford

(85)

BEKS

1:03.99

622*

14.

Joanne Scott

(83)

DSDS

1:05.43

584*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

1:01.06

706*

2.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:01.38

696*

3.

Stephanie Howard

(86)

CANS

1:01.47

694*

4.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

1:02.27

670*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 104 FINAL OF EVENT 93 LADIES OPEN/JNR 100m FREESTYLE    

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joanne Mullins

(83)

OOJS

57.01

842* EBP

2.

Clare Stevens

(84)

RTWS

58.36

794*

3.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:00.40

727*

4.

Sarah Clark

(82)

BEKS

1:00.54

722*

5.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

1:00.61

720*

6.

Kate Mansfield

(86)

DLCS

1:01.12

704*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 94 BOYS 10-14yrs 200m BREASTSTROKE HDW 

 

EQT:  10yrs-3.50.00  11yrs-3.35.00  12yrs-3.25.00  13yrs-3.10.00

            14yrs-3.00.00

EBP:  10yrs-3.28.49 Ricky Outhwaite BEKS 2001

            11yrs-3.15.72 Jack Legon BEXS 2001

            12yrs-2.58.88 Matthew Shead BEXS 2001

            13yrs-2.47.71 Paul Hill DLCS 1999

            14yrs-2.44.73 Darren Rye DSDS 2001

 

 

 

10 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Aleksander Krunic

(92)

CANS

3:22.38

323 EBP

2.

Gary Power

(92)

CANS

3:40.94

231

****** Event qualifying/standard time 03:50.00 ******

3.

Patrick Burden

(92)

BEKS

3:50.31

195

4.

George Dickens

(92)

BEKS

3:53.41

185

 

Charlie Cotton

(92)

THVS

DIS SL  8L.

 

 

 

 

11 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ricky Outhwaite

(91)

BEKS

3:11.54

390 EBP

2.

Daniel Crisp

(91)

HNBS

3:18.84

342

3.

Angus Hewett

(91)

CANS

3:19.15

340

4.

Bradley Moorhouse

(91)

BLAS

3:24.70

307

5.

Matthew Gibson

(91)

CORS

3:25.85

301

6.

Nicholas Bagnall

(91)

DSDS

3:30.37

277

 

 

 

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Robert Shead

(90)

BEXS

3:11.06

364

2.

Jordan Fright

(90)

THVS

3:13.86

346

3.

Nick Devine

(90)

HNBS

3:17.51

324

4.

Miles Taylor

(90)

ASHS

3:17.63

323

5.

Michael Page

(90)

HNBS

3:19.79

310

****** Event qualifying/standard time 03:25.00 ******

 

Jack Legon

 

(90)

BEXS

DIS T   1L.

 

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Matthew Shead

(89)

BEXS

2:36.34

658 EBP

2.

Kristian Glenny

(89)

SAXS

2:54.05

478

3.

Robert Shaw

(89)

BEKS

2:54.59

474

4.

Robert Jones

(89)

BEKS

3:01.99

414

5.

Ben Cornick

(89)

HNBS

3:07.24

376

 

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Joshua Maley

(88)

CANS

2:45.76

536

2.

Matthew Hinton

(88)

RTWS

2:51.46

484

3.

Ben Cambage

(88)

BEKS

2:52.98

471

4.

James Spear

(88)

MARS

2:57.67

433

5.

Christopher Place

(88)

GRMS

2:57.83

432

****** Event qualifying/standard time 03:00.00 ******

6.

Robert O'Leary

(88)

GRMS

3:00.95

407

           

 

 

 

 

EVENT 95 MENS OPEN/JNR 50m BUTTERFLY

 

EQT:  Junior-30.00  Open-29.50

EBP:  Junior-29.12 Ting Siu Ip BEKS 2001

Open-26.89 Tom Harnett BEKS 2001

 

 

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Chris Hawes

(82)

BEKS

27.21

674*

2.

Tom Harnett

(82)

BEKS

27.29

669*

3.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

27.76

639*

4.

Matt Doyle

(83)

DSDS

28.04

621*

4.

Tom Allen

(84)

GRMS

28.04

621*

6.

Darren Chappell

(84)

BEXS

28.22

610*

7.

Richard Coley

(87)

CANS

28.28

606*

8.

Mark Hulland

(80)

CORS

28.44

597*

9.

Adam Memmott

(82)

CORS

29.22

552*

10.

Carl McGregor

(85)

HNBS

29.28

549*

11.

Christopher Scott

(86)

BEXS

29.29

549*

****** Event qualifying/standard time 00:29.50 ******

12.

Andrew Bailey

(85)

BEXS

30.73

476*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Richard Coley

(87)

CANS

28.28

606* EBP

2.

Christopher Scott

(86)

BEXS

29.29

549*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

EVENT 105 FINAL OF EVENT 95 MENS OPEN/JNR 50m BUTTERFLY       

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Tom Harnett

(82)

BEKS

26.22

744* EBP

2.

Chris Hawes

(82)

BEKS

26.95

692*

3.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

27.55

652*

4.

Matt Doyle

(83)

DSDS

27.67

644*

5.

Tom Allen

(84)

GRMS

27.92

628*

6.

Darren Chappell

(84)

BEXS

27.99

624*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

EVENT 96 GIRLS 14-18yrs 200m BACKSTROKE HDW

 

EQT:    14yrs-2.45.00  15yrs-2.40.00  16yrs-2.40.00  17/18yrs-2.40.00

EBP:  14yrs-2.21.45 Joanne Mullins OOJS 1997

            15yrs-2.20.25 Joanne Mullins OOJS 1998

            16yrs-2.19.92 Joanne Mullins OOJS 1999

             17/18yrs-2.19.32 Clare Stevens RTWS 2001

 

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

2:28.60

671*

2.

Victoria Bates

(88)

DLCS

2:34.67

601*

3.

Rachel Oliver

(88)

BEKS

2:39.55

550*

4.

Tyne Price

(88)

BEKS

2:44.89

499*

5.

Lauren Hare

(88)

BEKS

2:44.98

498*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Alex Connell

(87)

DSDS

2:34.93

598*

2.

Holly Croft

(87)

DLCS

2:37.95

566*

****** Event qualifying/standard time 02:40.00 ******

3.

Elizabeth Cooper

(87)

BLAS

2:40.42

542*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katie Bowman

(86)

OOJS

2:27.35

687*

2.

Tiffany Brown

(86)

ERIS

2:37.35

573*

3.

Jenny Armstrong

(86)

DSDS

2:38.31

563*

4.

Francesca Curry

(86)

RTWS

2:38.33

563*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

2:18.59

805* EBP

2.

Sarah Hodge

(85)

DSDS

2:29.20

664*

3.

Katherine Smith

(85)

CANS

2:33.39

615*

4.

Sophie Mitchison

(85)

DLCS

2:33.89

610*

5.

Faye Gardiner

(85)

HNBS

2:36.43

582*

6.

Anita Oliver

(85)

OOJS

2:39.74

548*

7.

Kaira Redman

(84)

DLCS

2:40.00

546*

 

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

EVENT 97 BOYS 13-14yrs 100m FREESTYLE HDW  

 

EQT:  13yrs-1.08.00  14yrs-1.05.00

EBP:   13yrs-57.21 Matthew Cox BEKS 1994

            14yrs-57.28 Matthew Cox BEKS 1995

 

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Charles Crayford

(89)

HNBS

1:01.25

540

2.

Matthew Shead

(89)

BEXS

1:02.30

513

3.

Clive Bates

(89)

ASHS

1:03.65

479

4.

Scott Smith

(89)

BEKS

1:04.72

455

5.

Dwaine Lewis

(89)

SAXS

1:05.22

445

6.

Carl Coston

(89)

DSDS

1:05.79

432

7.

Ben Cornick

(89)

HNBS

1:05.84

431

7.

Ryan Jiskoot

(89)

RTWS

1:05.84

431

9.

Joseph Gandy

(89)

BEKS

1:06.83

410

10.

Matthew Lattery-Lee

(89)

BEKS

1:06.88

409

11.

Alastair Walker

(89)

DLCS

1:07.21

403

12.

Andrew Ghagan

(89)

DSDS

1:07.40

399

****** Event qualifying/standard time 01:08.00 ******

13.

Robert Shaw

(89)

BEKS

1:08.12

385

14.

Nicholas McMonagle

(89)

ERIS

1:08.67

376

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

James Clarke

(88)

CANS

56.22

682 EBP

2.

Stuart Robinson

(88)

BEKS

57.89

628

3.

Tony Evans

(88)

GRMS

1:00.75

546

4.

James Spear

(88)

MARS

1:01.19

535

5.

Matthew Hinton

(88)

RTWS

1:01.51

527

6.

Benjamin Politowicz

(88)

BFDS

1:01.82

519

7.

Joshua Maley

(88)

CANS

1:02.06

512

8.

Edward Humphrey

(88)

RTWS

1:02.38

505

9.

Steven Kenny

(88)

OOJS

1:02.99

490

10.

Samuel Pemberton-Hill

(88)

GRMS

1:03.42

480

11.

James Bull

(88)

CORS

1:03.61

475

12.

Kristian Powell

(88)

BRYS

1:03.90

468

13.

Stephen Ratledge

(88)

BLAS

1:04.17

462

14.

Adam Freundlich

(88)

DSDS

1:04.59

452

15.

Michael Marrow

(88)

DSDS

1:04.63

452

 

 

 

 

 

 

EVENT 98 GIRLS 13yrs 400m IND. MEDLEY HDW

 

EQT:  13yrs-6.00.00

EBP:  13yrs-5.22.99 Clare Stevens RTWS 1997

 

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Jade Barclay

(89)

BEXS

5:15.85

751    EBP

2.

Hazel Colbourne

(89)

OOJS

5:30.06

665

3.

Megan Veale

(89)

SAXS

5:55.83

535

 

 

  

 

 

 

 

EVENT 99 BOYS 15-18yrs 200m FREESTYLE HDW

 

EQT:  15yrs-2.16.00  16yrs-2.12.00  17/18yrs-2.08.00

EBP:  15yrs-2.01.42 Adam Knight DLCS 1999

            16yrs-1.59.76 Adam Knight DLCS 2000

            17/18yrs-1.56.31 Jonathan Bone RTWS 2001

 

 

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lewis Owens

(87)

CANS

1:57.94

726* EBP

2.

Kieron Fenn

(87)

RTWS

2:07.07

593*

3.

Darren Rye

(87)

DSDS

2:12.43

526*

4.

Lawrence Sym

(87)

SAXS

2:13.17

517*

5.

Christopher Boobier(87)

MAIS

2:13.24

517*

 

6.

Blair Charge

(87)

DLCS

2:13.59

513*

****** Event qualifying/standard time 02:16.00 ******

7.

Harry Clarke

(87)

RTWS

2:16.44

481*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Richard James

(86)

BEXS

2:06.24

604*

2.

Mark Simmons

(86)

DLCS

2:07.18

591*

3.

Paul Mannering

(86)

BLAS

2:07.57

586*

4.

Jamie Lovett

(86)

THVS

2:07.86

582*

****** Event qualifying/standard time 02:12.00 ******

5.

Chris Elsey

(86)

BLAS

2:12.68

523*

6.

Richard Marsden

(86)

BLAS

2:16.79

477*

 

Alexander Spooner

(86)

OOJS

DIS ST

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

1:56.24

754* EBP

2.

Darren Chappell

(84)

BEXS

1:57.46

734*

3.

Craig Simmons

(85)

DLCS

2:02.07

662*

4.

Ting Siu Ip

(85)

BEKS

2:04.91

622*

5.

William Calder

(85)

CORS

2:07.47

587*

****** Event qualifying/standard time 02:08.00 ******

6.

Tom Allen

(84)

GRMS

2:09.03

567*

 Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

EVENT 100 GIRLS 14-18yrs 100m BREASTSTROKE  

 

EQT:  14yrs-1.25.90  15yrs-1.26.00  16yrs-1.26.00  17/18yrs-1.26.00

EBP:  14yrs-1.16.39 Alexandra Douglas BLAS 1999

          15yrs-1.14.50 Joanne Mullins OOJS 1998

          16yrs-1.12.92 Joanne Mullins OOJS 1999

          17/18yrs-1.12.28 Joanne Mullins OOJS 2001

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

 Rachel Morris

(88)

DSDS

1:23.38

549*

2.

Georgina Redman

(88)

OOJS

1:23.91

539*

3.

 Lauren Gates

(88)

THVS

1:23.94

539*

****** Event qualifying/standard time 01:25.90 ******

4.

Natalie Shilling

(88)

CANS

1:27.53

475*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

 Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

1:20.74

602*

2.

 Rhiannon Daniel

(87)

THVS

1:25.30

514*

3.

 Catrina Borrell

(87)

DSDS

1:25.95

502*

4.

Danielle Homewood (87) MAIS 1:25.96 502*

****** Event qualifying/standard time 01:26.00 ******

5.

Elizabeth Cooper

(87)

BLAS

1:26.33

496*

6. Kirsty Samson (87) ASHS 1:26.83 487*
7. Alex Connell (87) DSDS 1:26.97 485*
8. Marie Fisher  (87) BRYS 1:27.29 479*
  Katy Howes (87) BEXS DIS  ST

Swims with * appended to points score have not been age corrected  

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Abigal Denman

(86)

OOJS

1:19.21

635*

2.

 Katie Bowman

(86)

OOJS

1:20.36

610*

3.

 Holly Cross

(86)

BEKS

1:20.62

605*

4.

  Helen Pinkess (86) DSDS 1:21.96 577*
5. Emma Spearman (86) OOJS 1:25.90 503*

****** Event qualifying/standard time 01:26.00 ******

6.

 Louise Hoyne-Baxter

(86)

ERIS

1:26.22

497*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Alexandra Douglas

(85)

BLAS

1:16.26

704*

2.

 Charmaine Brown

(85)

OOJS

1:17.93

664*

3.

 Rosalyn Dungate

(85)

DSDS

1:18.88

642*

4.

  Pippa Clarke (85) BLAS 1:20.29 612*
5. Nicola Brand   (85) BEXS 1:20.77 601*
6. Elizabeth Farmiloe (85) BRYS 1:22.91 558*
7. Nyssa Coltham (84) CORS 1:23.04 556*
8. Sarah Bedford (85) BEKS 1:23.32 550*
9. Anita Oliver (85) OOJS 1:24.41 550*

****** Event qualifying/standard time 01:26.00 ******

10.

 Katherine Frankham

(85)

MAIS

1:27.43

477*

11. Louisa Bennett (84) HNBS

1:27.76

471*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 106 FINAL OF EVENT 100 GIRLS 14 YEARS 100m.BREASTSTROKE   

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Georgina Redman

(88)

OOJS

1:18.72

646*

2.

 Rachel Morris

(88)

DSDS

1:21.04

596*

3.

 Lauren Gates

(88)

THVS

1:21.86

579*

4.

  Natalie Shilling (88) CANS 1:26.51 492*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 107 FINAL OF EVENT 100 GIRLS 15 YEARS 100m.BREASTSTROKE   

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

1:19.35

632*

2.

 Rhiannon Daniel

(87)

THVS

1:24.75

524*

3.

 Danielle Homewood

(87)

MAIS

1:25.29

514*

4.

  Catrina Borrell (87) DSDS 1:25.91 503*
5. Elizabeth Cooper (87) BLAS 1:27.19 481*
6. Kirsty Samson (87) ASHS 1:27.36 478*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 108 FINAL OF EVENT 100 GIRLS 16 YEARS 100m.BREASTSTROKE   

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katie Bowman

(86)

OOJS

1:18.31

655*

2.

 Abigail Denman</