Saturday 2nd  March 2002                Kent County Championships

Session 4 at Kingsmead Pool Canterbury Start 6pm

 

 

EVENT 55 MENS OPEN/JNR 50m BACKSTROKE      

 

EQT:  Junior-33.50  Open-31.00

EBP:  Junior-30.03 Christopher Scott BEXS 2001

Open-28.83 Jonathan Bone RTWS 2001

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Tom Harnett

(82)

BEKS

28.58

637*

2.

David Bennett

(81)

BEKS

29.29

595*

3.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

29.39

589*

4.

Chris Hawes

(82)

BEKS

29.69

573*

5.

Robert Spurr

(81)

BEKS

29.81

566*

6.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

30.09

551*

7.

Christopher Scott

(86)

BEXS

30.18

546*

8.

Charles Millen

(86)

RTWS

30.34

538*

9.

Matthew Perkins

(84)

OOJS

30.75

517*

10.

Darren Chappell

(84)

BEXS

30.84

513*

****** Event qualifying/standard time 00:31.00 ******

11.

Adam Terry

(86)

THVS

31.32

489*

12.

Adam Memmott

(82)

CORS

31.76

469*

13.

Richard Hoyle

(87)

ASHS

31.92

462*

14.

Jamie Lovett

(86)

THVS

33.11

412*

15.

Richard Coley

(87)

CANS

33.81

385*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

29.39

589* EBP

2.

Christopher Scott

(86)

BEXS

30.18

546*

3.

Charles Millen

(86)

RTWS

30.34

538*

4.

Adam Terry

(86)

THVS

31.32

489*

5.

Richard Hoyle

(87)

ASHS

31.92

462*

6.

Jamie Lovett

(86)

THVS

33.11

412*

****** Event qualifying/standard time 00:33.50 ******

7.

Richard Coley

(87)

CANS

33.81

385*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 69 FINAL OF EVENT 55 MENS OPEN/JNR 50m BACKSTROKE      

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Tom Harnett

(82)

BEKS

27.54

704* EBP

2.

Chris Hawes

(82)

BEKS

28.85

621*

3.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

28.94

616*

4.

David Bennett

(81)

BEKS

29.02

611*

5.

Robert Spurr

(81)

BEKS

29.43

587*

6.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

29.67

574*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 56 GIRLS 14-18yrs 100m BACKSTROKE

 

EQT:  14yrs-1.17.90  15yrs-1.17.00  16yrs-1.16.00  17/18yrs-1.14.00

EBP:  14yrs-1.07.91 Clare Stevens RTWS 1998

15yrs-1.05.77 Clare Stevens RTWS 1999

16yrs-1.06.76 Clare Stevens RTWS 2000

17/18yrs-1.03.16 Joanne Mullins OOJS 2001

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

1:10.23

637*

2.

Victoria Bates

(88)

DLCS

1:13.75

555*

3.

Clare Hardy

(88)

HNBS

1:14.84

532*

4.

Carissa MacGregor

(88)

BLAS

1:16.85

491*

5.

Louise Hardy

(88)

HNBS

1:17.89

472*

****** Event qualifying/standard time 01:17.90 ******

6.

Tyne Price

(88)

BEKS

1:18.18

466*

7.

Lauren Hare

(88)

BEKS

1:18.51

460*

8.

Lucy Gilmore

(88)

BRYS

1:20.25

430*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 65 FINAL OF EVENT 56 GIRLS 14 YEARS 100m.BACKSTROKE    

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

1:09.53

655*

2.

Victoria Bates

(88)

DLCS

1:12.79

576*

3.

Clare Hardy

(88)

HNBS

1:15.45

519*

4.

Louise Hardy

(88)

HNBS

1:16.22

504*

5.

Carissa MacGregor

(88)

BLAS

1:18.17

467*

6.

Tyne Price

(88)

BEKS

1:18.69

457*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Alex Connell

(87)

DSDS

1:10.22

637*

2.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

1:10.97

619*

3.

Holly Croft

(87)

DLCS

1:12.27

588*

4.

Katy Howes

(87)

BEXS

1:14.28

544*

5.

Michelle Coast

(87)

ASHS

1:14.59

537*

6.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

1:14.63

536*

7.

Michelle Beaumont

(87)

OOJS

1:15.05

527*

8.

Elizabeth Cooper

(87)

BLAS

1:16.01

508*

9.

Kirsty Samson

(87)

ASHS

1:16.65

495*

****** Event qualifying/standard time 01:17.00 ******

10.

Emma Allington

(87)

RTWS

1:17.17

485*

11.

Alayna Shay

(87)

BEKS

1:17.91

471*

12.

Kim Fuller

(87)

MAIS

1:18.26

465*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 66 FINAL OF EVENT 56 GIRLS 15 YEARS 100m.BACKSTROKE    

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Alex Connell

(87)

DSDS

1:09.46

657*

2.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

1:10.59

628*

3.

Holly Croft

(87)

DLCS

1:11.84

598*

4.

Katy Howes

(87)

BEXS

1:13.69

556*

5.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

1:15.11

526*

6.

Michelle Beaumont

(87)

OOJS

1:15.82

512*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:11.25

612*

2.

Katie Bowman

(86)

OOJS

1:12.94

573*

3.

Jenny Armstrong

(86)

DSDS

1:13.60

558*

4.

Tiffany Brown

(86)

ERIS

1:13.69

556*

5.

Francesca Curry

(86)

RTWS

1:15.90

510*

****** Event qualifying/standard time 01:16.00 ******

6.

Claire Fosbrook

(86)

FOLS

1:16.11

506*

7.

Abigail Denman

(86)

OOJS

1:17.17

485*

8.

Charlotte Kent

(86)

OOJS

1:17.57

478*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

EVENT 67 FINAL OF EVENT 56 GIRLS 16 YEARS 100m.BACKSTROKE    

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katie Bowman

(86)

OOJS

1:08.94

670*

2.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

1:09.87

646*

3.

Jenny Armstrong

(86)

DSDS

1:12.14

591*

4.

Tiffany Brown

(86)

ERIS

1:13.88

552*

5.

Francesca Curry

(86)

RTWS

1:15.26

523*

6.

Claire Fosbrook

(86)

FOLS

1:15.89

510*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

1:08.67

677*

2.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:08.68

677*

3.

Sarah Hodge

(85)

DSDS

1:09.89

646*

4.

Kathryn Roffe

(84)

BEXS

1:10.49

631*

5.

Victoria Rickwood

(84)

DSDS

1:12.96

572*

6.

Katherine Smith

(85)

CANS

1:13.16

568*

7.

Tabitha Martin

(85)

BLAS

1:13.25

566*

8.

Anita Oliver

(85)

OOJS

1:13.59

558*

9.

Faye Gardiner

(85)

HNBS

1:13.73

555*

****** Event qualifying/standard time 01:14.00 ******

10.

Sophie Mitchison

(85)

DLCS

1:14.04

549*

11.

Nicola Brand

(85)

BEXS

1:14.79

533*

12.

Lynsey Dovey

(85)

BEKS

1:15.50

518*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 68 FINAL OF EVENT 56 GIRLS 17/18 YEARS 100m.BACKSTROKE 

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

1:05.91

755*

2.

Marie Heselden

(85)

OOJS

1:08.10

693*

3.

Sarah Hodge

(85)

DSDS

1:09.13

665*

4.

Kathryn Roffe

(84)

BEXS

1:10.90

621*

5.

Katherine Smith

(85)

CANS

1:12.97

572*

6.

Victoria Rickwood

(84)

DSDS

1:14.08

548*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

EVENT 57 BOYS 10-14yrs 50m BUTTERFLY HDW   

 

EQT:  10yrs-45.00  11yrs-41.00  12yrs-38.00  13yrs-35.00  14yrs-33.00

EBP:  10yrs-37.43 Angus Hewett CANS 2001

11yrs-35.89 Matthew Slade BLAS 2001

12yrs-34.34 Charles Crayford CANS 2001

13yrs-30.96 James Clarke CANS 2001

14yrs-29.25 Lewis Owens THVS 2001

 

10 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Aleksander Krunic

(92)

CANS

38.65

269

2.

Gary Power

(92)

CANS

39.36

251

3.

Joshua Snow

(92)

BEXS

41.74

197

4.

Guy Hewett

(92)

CANS

42.15

190

5.

Matthew Fitt

(92)

THVS

43.05

174

6.

Charlie Cotton

(92)

THVS

43.10

172

7.

Brendan McCarthy

(92)

HNBS

43.93

159

****** Event qualifying/standard time 00:45.00 ******

 

Tommy Dunster

(92)

GRMS

DIS SL  1L.

 

 

 

11 YEARS AGE GROUP                                                        

Place

Name

YoB

Club

 Time

BAG Pt          

1.

Angus Hewett

(91)

CANS

34.95

395 EBP

2.

Karl Botha

(91)

ASHS

35.31

381

3.

Jack Llewellyn-Lloyd

(91)

RTWS

36.81

328

4.

Ricky Outhwaite

(91)

BEKS

36.86

326

5.

Luke Smith

(91)

CANS

37.27

314

6.

Thomas Llewellyn-Lloyd

(91)

RTWS

37.71

300

7.

Conor Rourke

(91)

HNBS

38.42

280

8.

Chris Henry

(91)

GRMS

38.61

275

9.

Daniel Crisp

(91)

HNBS

38.78

270

10.

Joshua Hill

(91)

GRMS   9

39.2

256

11.

Drew Mannering

(91)

DLCS

39.57

250

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Xavier Mohammed

(90)

BRYS

32.87

484 EBP

2.

Matthew Slade

(90)

BLAS

33.23

466

3.

Jack Legon

(90)

BEXS

34.38

416

4.

Josha Lawless

(90)

BEXS

34.56

408

5.

Andrew Smith

(90)

GRMS

35.33

378

6.

Mathew Basford

(90)

DLCS

35.91

357

7.

Tony Mollay

(90)

DSDS

36.74

329

8.

Sam Giffen

(90)

CANS

37.67

300

****** Event qualifying/standard time 00:38.00 ******

9.

Jamie Maguire

(90)

BLAS

38.60

274

10.

Kelvin Lawson

(90)

BLAS

38.85

266

11.

Richard Goodey

(90)

ERIS

39.47

251

12.

Joe Kington

(90)

GRMS

41.57

204

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Charles Crayford

(89)

HNBS

31.80

526

2.

Robert Shaw

(89)

BEKS

32.70

480

3.

Clive Bates

(89)

ASHS

32.80

476

4.

Michael Bond

(89)

OOJS

34.05

420

5.

Andrew Ghagan

(89)

DSDS

34.06

420

6.

Jonathan Nwaordu

(89)

SAXS

34.39

407

7.

Dimitris Mitakos

(89)

OOJS

34.83

390

8.

Joseph Gandy

(89)

BEKS

34.90

386

9.

Liam Steer

(89)

DLCS

34.93

386

****** Event qualifying/standard time 00:35.00 ******

10.

Nick Rowe

(89)

LARS

35.34

370

11.

Callum Cassidy

(89)

HNBS

35.86

351

12.

Nicholas McMonagle

(89)

ERIS

36.13

342

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Daniel Jacobs

(88)

HNBS

29.94

590

2.

Tony Evans

(88)

GRMS

31.15

523

3.

Samuel Pemberton-Hill

(88)

GRMS

31.43

509

4.

Stuart Robinson

(88)

BEKS

31.65

498

5.

Edward Humphrey

(88)

RTWS

31.73

494

6.

James Spear

(88)

MARS

31.75

493

7.

Michael Marrow

(88)

DSDS

31.99

482

8.

Liam Stewart

(88)

BEXS

32.34

465

9.

Benjamin Politowicz

(88)

BFDS

32.73

447

 

 

 

 

 

 

EVENT 58 GIRLS 12-13yrs 100m FREESTYLE HDW 

 

EQT:  12yrs-1.11.50  13yrs-1.09.10

EBP:  12yrs-1.03.30 Kerry Pinington RTWS 2000

13yrs-1.01.52 Kerry Pinington RTWS 2001

 

12 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Daisy Martin

(90)

BLAS

1:06.79

583

2.

Chole Ross

(90)

BEXS

1:08.19

548

3.

Kelsey McCue

(90)

BEXS

1:08.43

543

4.

Siusi Power

(90)

CANS

1:09.49

519

5.

Clair Robinson

(90)

HNBS

1:09.59

517

6.

Devika Wood

(90)

OOJS

1:10.25

502

6.

Jade Hare

(90)

BEKS

1:10.25

502

8.

Jessica Swaden

(90)

BLAS

1:10.56

494

****** Event qualifying/standard time 01:11.50 ******

9.

Sophie Wilkinson

(90)

RTWS

1:13.06

444

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Hazel Colbourne

(89)

OOJS

1:03.74

697

2.

Rachael Gatford

(89)

BEKS

1:04.33

679

3.

Nathalie Cameron

(89)

SAXS

1:04.53

673

4.

Cassie Donovan

(89)

BEKS

1:04.66

669

5.

Mia Clements

(89)

DSDS

1:05.71

639

6.

Natalie Wilson

(89)

DSDS

1:06.58

616

7.

Sarah Welburn

(89)

THVS

1:06.77

611

****** Event qualifying/standard time 01:09.10 ******

8.

Megan Veale

(89)

SAXS

1:09.19

550

9.

Kelly Bealing

(89)

ERIS

1:09.83

534

10.

Abigail Sturgeon

(89)

HNBS

1:11.61

495

 

Adele Howard

(89)

BEXS

DIS ST

 

 

 

 

 

EVENT 59 LADIES OPEN/JNR 400m IND.MEDLEY HDW

 

EQT:  Junior-5.40.00  Open-5.35.00

EBP:  Junior-4.50.24 Charlotte Niblett DLCS 1994

      Open-4.45.88 Susannah Brownsdon RTWS 1988

 

16 YEARS/UNDER AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Katie Bowman

(86)

OOJS

5:15.63

694*

2.

Emily Bone

(86)

RTWS

5:24.49

644*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

OPEN AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

5:01.82

780*

2.

Katie Bowman

(86)

OOJS

5:15.63

694*

3.

Katie Whitnall

(85)

DLCS

5:21.90

658*

4.

Charmaine Brown

(85)

OOJS

5:23.67

648*

5.

Emily Bone

(86)

RTWS

5:24.49

644*

6.

Kaira Redman

(84)

DLCS

5:26.71

632*

7.

Joanne Scott

(83)

DSDS

5:31.14

609*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

EVENT 60 BOYS 15-18yrs 200m BACKSTROKE HDW 

 

EQT:  15yrs-2.38.00  16yrs-2.35.00  17/18yrs-2.30.00

EBP:  15yrs-2.15.74 Tom Harnett BEKS 1997

16yrs-2.13.38 Thomas Kirk BEKS 1998

17/18yrs-2.14.64 Jonathan Bone RTWS 2001

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lewis Owens

(87)

CANS

2:15.04

637* EBP

2.

Daniel Ritchie

(87)

THVS

2:15.22

634*

3.

Richard Coley

(87)

CANS

2:15.78

627*

4.

Ben Nankivell

(87)

BEKS

2:22.48

547*

5.

Harry Clarke

(87)

RTWS

2:25.66

513*

6.

Richard Hoyle

(87)

ASHS

2:30.65

463*

7.

Kareem Dayes

(87)

SAXS

2:33.44

437*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Christopher Scott

(86)

BEXS

2:14.92

638*

2.

Paul Mannering

(86)

BLAS

2:20.75

567*

3.

Phillip Brown

(86)

ERIS

2:23.28

538*

4.

Adam Clarke

(86)

DSDS

2:26.47

504*

5.

Charles Millen

(86)

RTWS

2:28.17

487*

6.

Mark Simmons

(86)

DLCS

2:28.43

485*

7.

Chris Elsey

(86)

BLAS

2:28.86

480*

8.

Adam Terry

(86)

THVS

2:29.56

473*

9.

Thomas Joyce

(86)

SAXS

2:31.13

459*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Thomas Kirk

(85)

BEKS

2:18.36

595*

2.

Darren Chappell

(84)

BEXS

2:18.75

590*

3.

Ryan Carver

(85)

BEXS

2:19.92

576*

4.

Adam Patterson

(85)

DLCS

2:23.00

541*

****** Event qualifying/standard time 02:30.00 ******

5.

Kyle Price

(85)

BEKS

2:36.89

408*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

 

 

 

 

 

EVENT 61 GIRLS 14-18yrs 50m FREESTYLE      

 

EQT:  14yrs-30.60  15yrs-30.70  16yrs-30.00  17/18yrs-29.60

EBP:  14yrs-29.61 Rachel Heselden BEXS 2001

15yrs-28.14 Stephanie Howard THVS 2001

16yrs-28.59 Marie Heselden OOJS 2001

17/18yrs-27.62 Clare Stevens RTWS 2001

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Lauren Gates

(88)

THVS

29.00

651* EBP

2.

Kerry Pinington

(88)

RTWS  

29.75

607*

3.

Jemma Slade

(88)

BLAS

29.87

600*

4.

Natasha Raggett

(88)

BEKS

30.27

578*

5.

Carissa MacGregor

(88)

BLAS

30.31

575*

6.

Emily Alfeo

(88)

MARS  

30.48

566*

****** Event qualifying/standard time 00:30.60 ******

7.

Tyne Price

(88)

BEKS

30.71

554*

8.

Clare Hardy

(88)

HNBS

30.81

549*

9.

Georgina Redman

(88)

OOJS

30.92

543*

10.

Courtney Carter

(88)

BEKS

30.98

540*

11.

Rachel Morris

(88)

DSDS

31.46

516*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 70 FINAL OF EVENT 61 GIRLS 14 YEARS 50 Metres FREESTYLE

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kerry Pinington

(88)

RTWS

28.55

679*EBP

2.

Lauren Gates

(88)

THVS

29.08

646*

3.

Jemma Slade

(88)

BLAS

29.45

624*

4.

Emily Alfeo

(88)

MARS

30.36

573*

5.

Natasha Raggett

(88)

BEKS

30.46

567*

6.

Carissa MacGregor

(88)

BLAS

30.57

561*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

15 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

29.34

630*

2.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

29.48

622*

3.

Alayna Shay

(87)

BEKS

29.78

605*

4.

Holly Croft

(87)

DLCS

29.85

601*

5.

Alex Connell

(87)

DSDS

30.12

586*

6.

Harriet Coleman

(87)

SEVS

30.43

569*

7.

Emma Allington

(87)

RTWS

30.55

563*

8.

Chloe Hoy

(87)

OOJS

30.68

556*

****** Event qualifying/standard time 00:30.70 ******

9.

Hayley Bacon

(87)

BEKS

30.74

553*

10.

Charlotte Hayday

(87)

CMSS

30.94

542*

 

Katie Ogden

(87)

GRAS

DIS ST

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 71 FINAL OF EVENT 61 GIRLS 15 YEARS 50 Metres FREESTYLE

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Rachel Heselden

(87)

BEXS

29.29

633*

2.

Kayleigh Stevenson

(87)

DLCS

29.39

627*

3.

Alayna Shay

(87)

BEKS

29.65

612*

4.

Alex Connell

(87)

DSDS

30.43

569*

5.

Holly Croft

(87)

DLCS

30.47

567*

6.

Harriet Coleman

(87)

SEVS

30.59

560*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

16 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

28.33

693* EBP

2.

Gemma Brunger

(86)

MARS

28.95

654*

3.

Stephanie Howard

(86)

CANS

29.22

638*

4.

Holly Cross

(86)

BEKS

29.63

613*

5.

Kathryn Liston

(86)

HYTS

29.76

606*

****** Event qualifying/standard time 00:30.00 ******

6.

Francesca Curry

(86)

RTWS

30.42

569*

7.

Lauren Fawke

(86)

HYTS

30.49

566*

8.

Katie O'Brien

(86)

RTWS

30.57

561*

9.

Rachel Houghton

(86)

DSDS

30.65

557*

10.

Charlotte Kent

(86)

OOJS

32.30

477*

 

Kate Mansfield

(86)

DLCS

DIS ST

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 72 FINAL OF EVENT 61 GIRLS 16 YEARS 50 Metres FREESTYLE

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kirsty Sykes

(86)

HNBS

28.24

699* EBP

2.

Stephanie Howard

(86)

CANS

28.91

657*

3.

Gemma Brunger

(86)

MARS

28.96

653*

4.

Holly Cross

(86)

BEKS

29.42

626*

5.

Francesca Curry

(86)

RTWS

29.88

599*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

17/18 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Marie Heselden

(85)

OOJS

28.78

665*

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

28.78

665*

3.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

28.86

660*

4.

Helen Chan

(85)

OOJS

28.92

656*

5.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS

29.12

644*

6.

Pippa Clarke

(85)

BLAS

29.46

623*

7.

Sarah Bedford

(85)

BEKS

29.59

616*

****** Event qualifying/standard time 00:29.60 ******

8.

Katie Whitnall

(85)

DLCS

29.63

613*

9.

Nyssa Coltham

(84)

CORS

30.14

585*

10.

Lynsey Dovey

(85)

BEKS

30.15

584*

Swims with * appended to points score have not been age corrected

 

EVENT 73 FINAL OF EVENT 61 GIRLS 17/18 YEARS 50m.FREESTYLE   

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Clare Stevens

(84)

RTWS

27.57

745*EBP

2.

Helen Chan

(85)

OOJS

28.23

700*

3.

Marie Heselden

(85)

OOJS

28.39

690*

4.

Leanne Hunt

(84)

RTWS

28.69

670*

5.

Lyndsey Paget

(84)

RTWS

29.40

627*

6.

Pippa Clarke

(85)

BLAS

29.61

615*

Swims with * appended to points score have not been age corrected  

 

 

           

 

EVENT 62 BOYS 13-14yrs 100m BREASTSTROKE HDW

 

EQT:  13yrs-1.29.40  14yrs-1.24.30

EBP:  13yrs-1.18.08 Alex Tripp HYTS 1995

            14yrs-1.13.63 Daniel Williams BEKS 1992

 

13 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Kristian Glenny

(89)

SAXS

1:19.59

493

2.

Robert Shaw

(89)

BEKS

1:20.82

470

3.

Dimitris Mitakos

(89)

OOJS

1:24.57

405

4.

Charles Crayford

(89)

HNBS

1:24.79

402

5.

Robert Jones

(89)

BEKS

1:25.41

393

6.

Dwaine Lewis

(89)

SAXS

1:25.62

390

7.

Clive Bates

(89)

ASHS

1:26.28

380

8.

Jonathan Booton

(89)

OOJS

1:26.35

379

9.

Daniel Browne

(89)

OOJS

1:27.50

362

10.

Alastair Walker

(89)

DLCS

1:28.83

343

****** Event qualifying/standard time 01:29.40 ******

11.

Scott Smith

(89)

BEKS

1:30.73

319

 

 

 

14 YEARS AGE GROUP

Place

Name

YoB

Club

Time

BAG Pt

1.

Robert Saunders

(88)

BEXS

1:16.22

545

2.

Matthew Hinton

(88)

RTWS

1:16.77

533

3.

Benjamin Politowicz

(88)

BFDS

1:18.23

503

4.

Ben Cambage