Mens Open 50m Freestyle - Heats (Declared Winners)

18/24 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Ciaran KENNEDY19Saxon Crown 25.57    
2.Christopher WHITE24Tonbridge 27.60    
3.Nicholas DAVIES24Hythe 35.37    

25/29 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.John CHILDREN25RTW Masters 27.61    
2.Alexander BRIDGES29RTW Masters 27.95    
3.Chris KNOTT28Saxon Crown 27.97    
4.Robert DICKSON28RTW Masters 29.43    
5.Paul ALLEN29Black Lion 32.63   5/H7

30/34 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Barry CUSSELLE31Erith & Dist 27.39    
2.Karl BERESFORD34RTW Masters 28.60    
3.Ross FUNNELL32RTW Masters 29.10    
4.Simon HORLER34RTW Masters 29.15    
5.Tom CAZALET31Tonbridge 31.13    
6.James ROBERTS32Gravesend 44.83    

35/39 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Antony BAGNALL36Saxon Crown 26.89    
2.Nicholas BUNCLARK39Beckenham 27.38    
3.Mariusz BARCIKOWSKI37Black Lion 27.74    
4.Gregg LAWRENCE36RTW Masters 27.96    
5.Darren LEACH37Tonbridge 28.01    
6.Timothy PRICE37RTW Masters 29.51    

40/44 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.James MELVIN44White Oak 27.14    
2.Jean-Bernard CROZET41Saxon Crown 28.00    
3.Matthew PALMER42Maidstone 28.42    
4.Ian BUTLER41RTW Masters 28.56    
5.Mark DOYLE41Bexley 29.73    
6.Andrew PECK44Saxon Crown 30.04    
7.Iain JAMESON44Beckenham 30.08    
8.Clint SINGH44Black Lion 30.98    
9.Francis LING40Hythe 32.45    
10.Kerry PURCELL42RTW Masters 35.19    

45/49 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Lucas BULLARD47Dover Life 26.75    
2.Graham SMITH46Erith & Dist 27.68    
3.Philip BRADLEY45Gravesend 28.74    
4.Paul FRENCH48Beckenham 28.95    
5.David BUCK47Erith & Dist 29.10    
6.Glen ISAACS48Black Lion 29.67    
7.Andrew HUSSEY49Erith & Dist 30.41    
8.Steven HENBEST45Tonbridge 30.99    
9.Stephen BUCKLAND46Maidstone 31.05    
10.Timothy WATERS48Beckenham 31.27    
11.Christopher WAPSHOTT49RTW Masters 33.34    
12.Richard BIGNALL48Gravesend 35.39    
13.Darren BASSETT46Tonbridge 41.01    

50/54 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Jonathan EXALL54RTW Masters 29.46    
2.Anthony BALL53Erith & Dist 30.23    
3.Adrian PININGTON51RTW Masters 30.35    
4.Gary SMITH54Sevenoaks 30.58    
5.Gordon PRATT51Saxon Crown 32.63   6/H7
6.Robert FACER51Erith & Dist 33.98    
7.Peter BUXTON51Tonbridge 36.96    
8.Ian TILLEY52Tonbridge 37.40    
9.Adrian DAVIES51Hythe 40.56    
10.Ian CRAGGS53Erith & Dist 40.87    

55/59 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Nigel PERRIN56Maidstone 32.25    
2.Roger COOPER59Gravesend 32.26    
3.Steven WAND56Bexley 32.85    
4.Peter BURNS57RTW Masters 35.62    
5.Stephen RICKARDS56Sevenoaks 40.68    
 Bernard STONE57RTW Masters DQ ST-    

Disqualification Codes

60/64 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Antony MEEK63Sevenoaks 30.32    
2.Nicholas THOMPSON63Tonbridge 34.85    
3.Brian HUNT64RTW Masters 35.54    
4.Martin NEWLAND63Hythe 37.36    
5.David EVANS60Hythe 40.08    

65/69 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Graham LING69Hythe 37.22    
2.Dennis VICK68Erith & Dist 37.96    
3.Leonard MOONEY69Maidstone 39.31    
4.Peter STONE66Gravesend 39.55    
5.Edward WYNNE69Saxon Crown 45.76    

70/74 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Charles STEWART70RTW Masters 35.47    
2.Michael WAKE72Sevenoaks Tr 35.54    
3.Peter SUTHERLAND74Beckenham 41.80    

75/79 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
 Charles LAWS75Deal Triath DNC    

80 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Derrick FULLER80Thanet Swim 42.00    

UP