Mens Open 50m Butterfly - Heats (Declared Winners)

18/24 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Ciaran KENNEDY19Saxon Crown 28.67    
2.Nicholas ROWE24Larkfield 29.57    

25/29 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Alexander BRIDGES29RTW Masters 31.20    
2.John CHILDREN25RTW Masters 31.21    
3.Robert DICKSON28RTW Masters 33.61    
4.Greg WOOD28Hythe 33.65    
5.Chris KNOTT28Saxon Crown 34.62    

30/34 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Simon HORLER34RTW Masters 31.60    
2.Karl BERESFORD34RTW Masters 32.38    
 Barry CUSSELLE31Erith & Dist DNC    
 James ROBERTS32Gravesend DQ SA-2L    

Disqualification Codes

35/39 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Nicholas BUNCLARK39Beckenham 29.00    
2.Mariusz BARCIKOWSKI37Black Lion 31.88    
3.Toby SMITH39Co Cant'bury 32.19    
4.Gregg LAWRENCE36RTW Masters 32.69    
 Darren LEACH37Tonbridge DQ SA-2L    

Disqualification Codes

40/44 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Mark RUSSELL41Erith & Dist 28.90    
2.Iain JAMESON44Beckenham 31.70    
3.Matthew PALMER42Maidstone 33.06    
4.Niels RASMUSSEN43RTW Masters 33.34    
5.Jean-Bernard CROZET41Saxon Crown 33.42    
6.Mark DOYLE41Bexley 33.70   2/H6
7.Ian BUTLER41RTW Masters 34.52    
8.Kerry PURCELL42RTW Masters 41.55    

45/49 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Lucas BULLARD47Dover Life 30.61    
2.Stephen CLARK46Dartford 30.74    
3.David BUCK47Erith & Dist 32.61    
4.Timothy WATERS48Beckenham 33.89    
5.Steven HENBEST45Tonbridge 34.10   5/H6
5.Glen ISAACS48Black Lion 34.10   6/H6
7.Stephen BUCKLAND46Maidstone 36.56    
8.Hyunho LEE45RTW Masters 43.99    
9.Pete SAUNDERS47Hythe 44.03    
10.Richard BIGNALL48Gravesend 44.80    

50/54 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Adrian PININGTON51RTW Masters 32.87    
2.Anthony BALL53Erith & Dist 33.16    
3.Jonathan EXALL54RTW Masters 33.47    
4.Gary SMITH54Sevenoaks 34.15    
5.Keith ROSHIER50Tonbridge 35.45    

55/59 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Nigel PERRIN56Maidstone 36.72    
2.Peter BURNS57RTW Masters 37.10    
3.Roger COOPER59Gravesend 38.90    
4.Steven WAND56Bexley 40.07    
5.Simon STEPHENSON57Hythe 1:01.12    

60/64 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Antony MEEK63Sevenoaks 33.26    
2.Brian HUNT64RTW Masters 33.70   3/H6
3.Nicholas THOMPSON63Tonbridge 38.14    
4.Martin NEWLAND63Hythe 46.62    
5.James PARRIS60Hythe 47.48    
6.David EVANS60Hythe 48.11    

65/69 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.Leonard MOONEY69Maidstone 43.63    

70/74 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
1.David STAVELEY71Hythe 41.40    
2.Cailean MACKIRDY72Beckenham 52.80    
 Michael WAKE72Sevenoaks Tr DQ SA-2L    

Disqualification Codes

80 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    
 Derrick FULLER80Thanet Swim DQ SL-2L    

Disqualification Codes

UP