Mens Open 50m Freestyle - Heats (Declared Winners)

18/24 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Thomas FOLEY21Sevenoaks 25.07   
2.Rohan GILES18Saxon Crown 25.74   
3.Tony MOLLOY20Dartford 26.12   
4.Nicholas DAVIES21Hythe 34.74   
 Nicholas ROWE21Larkfield DNC   

25/29 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Jamie LEE28Saxon Crown 26.67   
2.Aramyees BRODERICK29Saxon Crown 28.97   
3.Yann SAUVEUR29Saxon Crown 30.34   
4.Jeffrey LUTZ26Black Lion 31.42   
5.Christopher ROUGHLEY29Ashford Town 32.60   

30/34 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Stuart PARRIS30Hythe 28.07   
2.Jason MELLORS31Saxon Crown 28.37   
3.Jason RANSLEY33Hythe 29.77   
4.Paul SADLIER34Co Cant'bury 30.39   

35/39 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Jean-Bernard CROZET38Saxon Crown 28.44   
2.Matthew PALMER39Maidstone 28.60   
3.Richard GARDNER37RTW Monson 28.94   
4.Rupert GIBBS36Maidstone 29.65   
5.Graham DAVIS37Bexley 29.78   
6.Robert EGAN35Gravesend 30.18   
7.Jeremy SMITH39Ashford Town 30.40   
 Stuart CLARK39Black Lion DNC   
 Duncan CAVANAGH36Hythe DQ ST-   

Disqualification Codes

40/44 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Damian LO CASCIO40Bromley 27.22   
2.Alexander NICE43Deal Triath 29.12   
3.Stephen BUCKLAND43Maidstone 30.67   
4.Paul GRAIMES43Erith & Dist 31.06   
5.Clint SINGH41Black Lion 32.42   
6.Frank O'BRIEN40RTW Monson 34.26   
7.Roddy BRYCE43Folkestone 35.30   
8.Richard CORNELL42Erith & Dist 35.36   
9.Colin BARTLETT44Saxon Crown 36.26   
10.Campbell MAIN41Deal Triath 37.51   
11.Hyunho LEE42RTW Monson 38.06   
12.Pete SAUNDERS44Hythe 39.44   
 Philip BRADLEY42Gravesend DNC   

45/49 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Paul FRENCH45Beckenham 28.30   
2.Glen ISAACS45Black Lion 28.97   
3.John WREN46Black Lion 29.39   
4.Andrew HUSSEY46Erith & Dist 29.83   
5.Adrian PININGTON48RTW Monson 30.95   
6.Stuart REDPATH48Erith & Dist 30.97   
7.Terry SHEARMAN45Black Lion 31.58   
8.Gorden PRATT48Saxon Crown 31.68   
9.Dean PAINTER45Black Lion 32.37   
10.Kevin LUDLOW45Ashford Town 32.55   
11.Gary ROBERTSON48Co Cant'bury 32.74   
12.Christopher WAPSHOTT46RTW Monson 33.23   
13.Richard JONES48Bexley 33.77   
14.Paul HOSEIN45Saxon Crown 38.11   
15.Adrian DAVIES48Hythe 39.54   

50/54 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Kevin HONOUR50Larkfield 28.98   
2.Steven WAND53Bexley 31.91   
3.Bernard STONE54Sevenoaks Tr 32.68   
4.Peter BURNS54RTW Monson 33.26   
5.Peter LITTLEJOHN53Ashford Town 38.16   
6.Ian CRAGGS50Erith & Dist 41.08   

55/59 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Roger COOPER56Gravesend 31.58   
2.David EVANS57Hythe 36.65   
3.Peter HANSON56Deal Triath 37.45   
4.Philip MOO57Hythe 38.14   
5.James PARRIS57Hythe 39.17   
6.John OLDMAN56Black Lion 41.50   
 Peter GRUITT58Co Cant'bury DNC   

60/64 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Antony MEEK60Sevenoaks 30.53   
2.Brian HUNT61RTW Monson 31.93   
3.Alan DOYLE64Deal Triath 37.06   
4.Clive BRADBURN63Maidstone 37.34   
5.Martin NEWLAND60Hythe 38.09   
6.David WHYTE61Erith & Dist 38.18   
7.Peter STONE63Gravesend 38.62   
8.Peter SADLIER61Co Cant'bury 52.00   

65/69 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Stuart MOSS65Ashford Town 31.66   
2.Paul WEBSTER68Co Cant'bury 33.49   
3.Charles STEWART67RTW Monson 33.63   
4.David STAVELEY68Hythe 33.76   
5.Dennis VICK65Erith & Dist 35.57   
6.Graham LING66Hythe 36.64   
7.Leonard MOONEY66Maidstone 37.85   

70/74 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Charles LAWS72Deal Triath 42.92   

75/79 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Ernest BUTLER78Hythe 56.71   
2.Alec FAKLEY75Hythe 1:26.14   
 Derrick FULLER77Thanet Swim DNC   

80 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time   
1.Ronald BAILEY80Deal Triath 50.98   

UP